Normal registerstatusSNI 53202SNI 78100SNI 49410SNI 62100SNI 95101Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Sensive AB har organisationsnummer 559244-9671. Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2021. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 maj 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
28 feb. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Bud- och kurirverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 maj 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-05
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-05
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 maj 2021
28 feb. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
28 feb. 2020 → 31 maj 2021
K215 månader
9 jan. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla och sälja mjukvara och IoT (Internet of Things) lösningar och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Alvsundavagen 5, LGH 1206
19441 Upplands Väsby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Upplands Väsby · 0114
Län
Stockholm
Registrerat
28 feb. 2020
Verksamhet startad
19 mars 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 maj 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 maj 2021
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal3,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet95,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd0,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 53.202 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal3,0 %
3,0 %Bolaget
4,3 %Median (P50)
−3,3 % – 15,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet95,0 %
95,0 %Bolaget
31,0 %Median (P50)
12,0 % – 58,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
12,4 %Median (P50)
−5,3 % – 28,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,3 %Median (P50)
−3,2 % – 15,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
92 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
0 driftställen enligt SCB
1Driftställe 65682775
Huvudarbetsställe
ÄLVSUNDAVÄGEN 5 LGH 1206, 19441 UPPLANDS VÄSBY
Upplands Väsby · Stockholms län
0 anställda
53202 · Bud- och kurirverksamhet · 78100 · Arbetsförmedling och rekrytering · 49410 · Vägtransport, godstrafik · 62100 · Dataprogrammering · 95101 · Reparation av datorer och kringutrustning
CFAR 65682775Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Bud- och kurirverksamhetStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 170Riket · SNI 53.202 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 49-53
2202025
20182025
Visa värden per period
2018
114
2019
106
2020
144
2021
120
2022
116
2023
149
2024
184
2025
220
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 49-53
2352026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
192
2024Q4
186
2025Q1
195
2025Q2
205
2025Q3
260
2025Q4
226
2026Q1
208
2026Q2
235
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 017
1–4 anställda
94
5–9 anställda
28
10–19 anställda
14
20–49 anställda
10
50–99 anställda
2
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
3
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Sensive AB?
Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.