Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Sergeant Major AB

5591880405 · Gävle

Normal registerstatusSNI 00000Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Sergeant Major AB har organisationsnummer 559188-0405. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Gävleborgs län
Registrerat
20 dec. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljgrupp saknas

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 mars 2020 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,20 Mkr
+100 %Soliditet 50,00 % → 100,00 %
NyckeltalRörelseresultat — Mkr → −0,00 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-030,0
2021-030,0
2022-030,0
2023-030,0
2024-030,0
2025-030,0
2026-030,0

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
————
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202631 mars 202613 sep. 2026 · 166 dagar · Ej reviderad
31 mars 202531 mars 202522 aug. 2025 · 144 dagar · Ej reviderad
31 mars 202431 mars 202421 juli 2024 · 112 dagar · Ej reviderad
31 mars 202331 mars 202322 okt. 2023 · 205 dagar · Ej reviderad
31 mars 202231 mars 202219 juni 2022 · 80 dagar · Ej reviderad
31 mars 202031 mars 20205 juli 2020 · 96 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
13 sep. 2026
1 apr. 2024 → 31 mars 2025
K2
22 aug. 2025
1 apr. 2023 → 31 mars 2024
K2
21 juli 2024
1 apr. 2022 → 31 mars 2023
K2
22 okt. 2023
1 apr. 2021 → 31 mars 2022
K2
19 juni 2022
20 dec. 2018 → 31 mars 2020
K215 månader
5 juli 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Nybergsallén 15 80429 Gävle
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Gävle · 2180
Län
Gävleborg
Registrerat
20 dec. 2018
Verksamhet startad
—
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Inte registrerad
Moms
Inte registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

6 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod00000

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2026

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet100,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

SCB-jämförelse saknas för den här branschen i vårt underlag.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 62147186

Huvudarbetsställe

NYBERGSALLÉN 15, 80429 GÄVLE

Gävle · Gävleborgs län

0 anställda

00000 · Detaljgrupp saknas

CFAR 62147186Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Detaljgrupp saknasGävleborgs län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen6 211Riket · SNI 00.000 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön—

Riket, branschavsnitt · SCB

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 645
1–4 anställda
501
5–9 anställda
65
10–19 anställda
0
20–49 anställda
0
50–99 anställda
0
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Gävleborgs län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
28,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Sergeant Major AB?

Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.