Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

SFO AB

5591653422 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 43222SNI 43999SNI 43320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

SFO AB har organisationsnummer 559165-3422. Nettoomsättningen var 1,74 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2024. Rörelseresultatet var −0,21 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 2 (30 apr. 2024).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
9 juli 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Ventilationsarbeten

Senaste period i vårt underlag: 30 apr. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2023 → 30 apr. 2024 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−550 %Soliditet 13,00 % → −58,00 %
−58 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4,16 Mkr → 1,76 Mkr
−55 %Nettoomsättning 3,88 Mkr → 1,74 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-042,7
2021-042,6
2022-043,6
2023-043,9
2024-041,7

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202430 apr. 202415 sep. 2024 · 138 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202330 apr. 20233 dec. 2023 · 217 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
15 sep. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
3 dec. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva alla former av byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten med särskild inriktning på håltagnings- och ventilationsarbeten och därmed förenliga verksamheter för alla de benämnda verksamheterna.

Postadress

Sirapsvägen 6 lgh 1302 12356 Farsta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
9 juli 2018
Verksamhet startad
27 sep. 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43222, 43999, 43320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 2020
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2024

Omsättningstillväxt−55,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−11,9 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet−58,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,9 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.222 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−11,9 %
Soliditet−58,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

376 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59996686

Huvudarbetsställe

SIRAPSVÄGEN 6 LGH 1302, 12356 FARSTA

Stockholm · Stockholms län

1-4 anställda

43222 · Ventilationsarbeten · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten

CFAR 59996686
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

VentilationsarbetenStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 957Riket · SNI 43.222 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
844
1–4 anställda
670
5–9 anställda
192
10–19 anställda
148
20–49 anställda
78
50–99 anställda
18
100–199 anställda
4
200–499 anställda
1
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter SFO AB?

Nettoomsättningen var 1,74 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.