Normal registerstatusSNI 47792SNI 56110SNI 47122SNI 59140SNI 90200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Simbas Fastigheter AB har organisationsnummer 559270-5460. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
9 sep. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med övriga begagnade varor
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
9 sep. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
9 sep. 2020 → 31 dec. 2021
K216 månader
31 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva detaljhandel med fokus på begagnade varor, kaféverksamhet, arrangemang av upplevelser, föredrag, kulturella aktiviteter och underhållning, samt uthyrning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Klyfteråsen 36
42735 Billdal
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
9 sep. 2020
Verksamhet startad
21 maj 2026
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet98,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 47.792 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
3,9 %Median (P50)
0,0 % – 13,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet98,6 %
98,6 %Bolaget
35,0 %Median (P50)
23,0 % – 61,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,1 %Median (P50)
0,0 % – 24,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,9 %Median (P50)
0,0 % – 13,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
57 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66480088
Huvudarbetsställe
LILLA SKINTEBOVÄGEN 2 B, 42734 BILLDAL
Göteborg · Västra Götalands län
1-4 anställda
47792 · Detaljhandel med övriga begagnade varor · 56110 · Restaurangverksamhet · 47122 · Övrig detaljhandel med brett sortiment · 59140 · Filmvisning · 90200 · Scenkonst
CFAR 66480088
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med övriga begagnade varorVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 204Riket · SNI 47.792 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 47
1732025
20182025
Visa värden per period
2018
119
2019
118
2020
131
2021
112
2022
117
2023
142
2024
165
2025
173
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 47
3672026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
369
2024Q4
335
2025Q1
369
2025Q2
356
2025Q3
372
2025Q4
389
2026Q1
390
2026Q2
367
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
896
1–4 anställda
194
5–9 anställda
44
10–19 anställda
36
20–49 anställda
23
50–99 anställda
5
100–199 anställda
4
200–499 anställda
2
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Simbas Fastigheter AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.