Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Simik Group AB

5564134277 · Stockholm

KonkursSNI 02101SNI 70200SNI 82300Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Simik Group AB har organisationsnummer 556413-4277. Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var 0,25 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 aug. 2019).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
13 dec. 1990
Status
Konkurs
Bransch
Skogsförvaltning

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2019 → 31 aug. 2021 · Jämförelsen innehåller 11 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+6 862 %Långfristiga skulder 0,01 Mkr → 0,76 Mkr
−89 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2,39 Mkr → 0,27 Mkr
−86 %Rörelseresultat 1,73 Mkr → 0,25 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-080,1
2017-080,6
2018-080,1
2019-080,0
2020-080,3
2021-080,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Anställda
personer
—————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202131 aug. 202110 apr. 2022 · 222 dagar · Ej reviderad
31 aug. 201931 aug. 201919 apr. 2020 · 232 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
10 apr. 2022
1 sep. 2018 → 31 aug. 2019
K2
19 apr. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen företrädesvis inom mätteknikområdet samt förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Nydalsvägen 10 17771 Järfälla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
13 dec. 1990
Verksamhet startad
25 nov. 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod02101, 70200, 82300

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
EBITDA————
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2021

Omsättningstillväxt0,1 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal90,7 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet50,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 02.101 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal90,7 %
Soliditet50,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

92 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 29622701

Huvudarbetsställe

NYDALSVÄGEN 10, 17666 JÄRFÄLLA

Järfälla · Stockholms län

0 anställda

02101 · Skogsförvaltning · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 82300 · Arrangemang av kongresser och mässor

CFAR 29622701Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

SkogsförvaltningStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen127 652Riket · SNI 02.101 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
127 059
1–4 anställda
468
5–9 anställda
76
10–19 anställda
25
20–49 anställda
22
50–99 anställda
0
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Simik Group AB?

Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.