Normal registerstatusSNI 73111SNI 74200SNI 85510SNI 90110SNI 96990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
SLICE Thing AB har organisationsnummer 559337-2203. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022. Rörelseresultatet var −0,26 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
27 sep. 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Reklambyråverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-08
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
27 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K211 månader
1 jan. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom träning och hälsa genom att erbjuda en digital plattform med träningspass och recept. Tjänsten tillhandahålls via prenumeration, som debiteras månadsvis eller årsvis. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom styling med fokus på mode och livsstil, samt producera innehåll för kampanjer, reklam och marknadsföringsmaterial. Därtill ska bolaget bedriva journalistisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Hammarby Allé 53B
12030 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
27 sep. 2021
Verksamhet startad
14 okt. 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2022
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet−11 257,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 73.111 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−4,7 % – 24,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet−11 257,6 %
−11 257,6 %Bolaget
62,0 %Median (P50)
37,0 % – 80,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,0 %Median (P50)
−3,7 % – 32,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
8,1 %Median (P50)
−3,1 % – 27,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
2 001 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68070713
Huvudarbetsställe
HAMMARBY ALLÉ 53 B, 12030 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
73111 · Reklambyråverksamhet · 74200 · Fotoverksamhet · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster
CFAR 68070713
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ReklambyråverksamhetStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen9 767Riket · SNI 73.111 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 73
1922026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
116
2024Q4
116
2025Q1
140
2025Q2
117
2025Q3
129
2025Q4
147
2026Q1
177
2026Q2
192
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
7 015
1–4 anställda
2 283
5–9 anställda
241
10–19 anställda
149
20–49 anställda
57
50–99 anställda
11
100–199 anställda
10
200–499 anställda
0
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter SLICE Thing AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.