Normal registerstatusSNI 47122SNI 49410SNI 68203SNI 77320SNI 95240Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Smida AB har organisationsnummer 556367-6229. Nettoomsättningen var 0,62 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
25 aug. 1989
Status
Normal registerstatus
Bransch
Övrig detaljhandel med brett sortiment
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2022 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 5 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2026
30 juni 2026
8 sep. 2026 · 70 dagar · Ej reviderad
30 juni 2025
30 juni 2025
4 sep. 2025 · 66 dagar · Ej reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
8 sep. 2024 · 70 dagar · Ej reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
8 okt. 2023 · 100 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
23 okt. 2022 · 115 dagar · Ej reviderad
30 juni 2021
30 juni 2021
19 dec. 2021 · 172 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
8 sep. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
4 sep. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
8 sep. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
8 okt. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
23 okt. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
19 dec. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet, uthyrning av samlingslokal, undervisningslokal, magasinering och förråd samt coachning och festplanering
Postadress
Arosvägen 4
74046 Östervåla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Heby · 0331
Län
Uppsala
Registrerat
25 aug. 1989
Verksamhet startad
10 juni 1994
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Kassalikviditet
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt3,0 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−5,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet49,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,6 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−5,9 %
−5,9 %Bolaget
2,4 %Median (P50)
−3,7 % – 8,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet49,0 %
49,0 %Bolaget
44,0 %Median (P50)
18,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,9 %Median (P50)
−6,8 % – 19,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,6 %Median (P50)
−3,2 % – 9,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
823 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 32066888
Huvudarbetsställe
AROSVÄGEN 4, 74046 ÖSTERVÅLA
Heby · Uppsala län
1-4 anställda
47122 · Övrig detaljhandel med brett sortiment · 49410 · Vägtransport, godstrafik · 68203 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 95240 · Reparation och underhåll av möbler och heminredning
CFAR 32066888
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Övrig detaljhandel med brett sortimentUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 47
362025
20182025
Visa värden per period
2018
27
2019
14
2020
26
2021
19
2022
26
2023
38
2024
36
2025
36
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 47
752026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
74
2024Q4
62
2025Q1
74
2025Q2
59
2025Q3
96
2025Q4
72
2026Q1
74
2026Q2
75
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Smida AB?
Nettoomsättningen var 0,62 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.