Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Solderman AB

5563325876 · Sotenäs

Normal registerstatusSNI 28220SNI 25999SNI 28150SNI 28290SNI 28990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Solderman AB har organisationsnummer 556332-5876. Nettoomsättningen var 3,46 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 1,15 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
12 sep. 1988
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2025 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−73 %Föreslagen utdelning 4,50 Mkr → 1,20 Mkr
+304 %Årets resultat 0,23 Mkr → 0,91 Mkr
+303 %Resultat efter finansiella poster 0,29 Mkr → 1,15 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-121,7
2020-121,9
2021-121,5
2022-122,2
2023-123,1
2024-123,2
2025-061,3
2026-063,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
—————
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202630 juni 202620 okt. 2026 · 112 dagar · Ej reviderad
30 juni 202530 juni 202526 sep. 2025 · 88 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 20222 juli 2023 · 183 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
20 okt. 2026
1 jan. 2025 → 30 juni 2025
K26 månader
26 sep. 2025
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
2 juli 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, reparationer, underhåll och försäljning inom områdena tillverkningsindustrin för bilglas och produktionsmaskiner, båtar, motorfordon och motorredskap ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Box 80 45622 Kungshamn
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sotenäs · 1427
Län
Västra Götaland
Registrerat
12 sep. 1988
Verksamhet startad
29 sep. 1988
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod28220, 25999, 28150, 28290, 28990

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 2019
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——————
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Kassalikviditet———
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2026

Omsättningstillväxt165,2 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal33,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet82,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd3,5 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 28.220 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal33,2 %
Soliditet82,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

48 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 26818088

Huvudarbetsställe

VARVSGATAN 24, 45632 KUNGSHAMN

Sotenäs · Västra Götalands län

1-4 anställda

28220 · Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar · 25999 · Annan övrig metallvarutillverkning · 28150 · Tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring · 28290 · Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål · 28990 · Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner

CFAR 26818088
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningarVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen271Riket · SNI 28.220 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
96
1–4 anställda
44
5–9 anställda
30
10–19 anställda
25
20–49 anställda
37
50–99 anställda
19
100–199 anställda
13
200–499 anställda
5
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Solderman AB?

Nettoomsättningen var 3,46 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.