Normal registerstatusSNI 25110SNI 33110SNI 25530SNI 33120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Stackenäs Mekaniska AB har organisationsnummer 556284-1436. Nettoomsättningen var 24,54 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var 5,55 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rapporterat medelantal anställda: 11 (31 aug. 2023).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
25 sep. 1986
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av metallstommar och delar därav
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2020-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2020-08
13,8
2021-08
17,6
2022-08
40,0
2023-08
24,5
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
17 dec. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är industriservice inom huvudsakligen tung tillverkningsindustri både inom och utom landet och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Nyhemsvägen 1
43268 Veddige
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Varberg · 1383
Län
Halland
Registrerat
25 sep. 1986
Verksamhet startad
23 dec. 1986
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2023
Omsättningstillväxt−38,6 %
164 bolag · 10-19 anställda · hela landet
P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal22,6 %
172 bolag · 10-19 anställda · hela landet
P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Över tredje kvartilen
Soliditet63,0 %
152 bolag · 10-19 anställda · hela landet
P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd2,2 MSEK
172 bolag · 10-19 anställda · hela landet
P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 25.110 · Halland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal22,6 %
22,6 %Bolaget
4,7 %Median (P50)
0,3 % – 7,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet63,0 %
63,0 %Bolaget
49,0 %Median (P50)
30,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
7,0 %Median (P50)
1,4 % – 16,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,1 %Median (P50)
0,4 % – 8,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
12 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 25472770
Huvudarbetsställe
NYHEMSVÄGEN 1, 43268 VEDDIGE
Varberg · Hallands län
10-19 anställda
25110 · Tillverkning av metallstommar och delar därav · 33110 · Reparation och underhåll av metallvaror · 25530 · Metallegoarbeten · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner
CFAR 25472770
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av metallstommar och delar däravHallands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen764Riket · SNI 25.110 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Hallands län · branschgrupp 05-39
82025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
6
2020
12
2021
10
2022
11
2023
10
2024
12
2025
8
Nystartade företag
Hallands län · branschgrupp 05-39
402026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
29
2024Q4
31
2025Q1
37
2025Q2
40
2025Q3
25
2025Q4
45
2026Q1
21
2026Q2
40
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
364
1–4 anställda
114
5–9 anställda
77
10–19 anställda
84
20–49 anställda
89
50–99 anställda
23
100–199 anställda
10
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Stackenäs Mekaniska AB?
Nettoomsättningen var 24,54 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.