Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Stall Sofia Aronsson AB

5590647680 · Essunga

Normal registerstatusSNI 93191Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Stall Sofia Aronsson AB har organisationsnummer 559064-7680. Nettoomsättningen var 8,40 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025. Rörelseresultatet var 0,47 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025. Rapporterat medelantal anställda: 6 (31 maj 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
31 maj 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tävling med hästar

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 maj 2024 → 31 maj 2025 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+24 %Personalkostnader 2,83 Mkr → 3,51 Mkr
−22 %Kortfristiga skulder 2,90 Mkr → 2,25 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-050,0
2021-055,4
2022-056,6
2023-058,2
2024-058,2
2025-058,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 maj 202531 maj 202431 maj 202331 maj 202231 maj 202131 maj 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 maj 202531 maj 202525 nov. 2025 · 178 dagar · Reviderad
31 maj 202431 maj 202424 nov. 2024 · 177 dagar · Reviderad
31 maj 202331 maj 20235 nov. 2023 · 158 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juni 2024 → 31 maj 2025
K2
25 nov. 2025
1 juni 2023 → 31 maj 2024
K2
24 nov. 2024
1 juni 2022 → 31 maj 2023
K2
5 nov. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva träning, tävling och uppfödning av travhästar och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Sanden 1 53591 Kvänum
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Essunga · 1445
Län
Västra Götaland
Registrerat
31 maj 2016
Verksamhet startad
9 juni 2016
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 maj 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod93191

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 maj 202531 maj 202431 maj 202331 maj 202231 maj 202131 maj 2020
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 maj 2025

Omsättningstillväxt2,4 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal5,5 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet5,8 %

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,4 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 93.191 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal5,5 %
Soliditet5,8 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

66 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 57211732

Huvudarbetsställe

SANDEN 1, 53591 KVÄNUM

Vara · Västra Götalands län

1-4 anställda

93191 · Tävling med hästar

CFAR 57211732Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tävling med hästarVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen3 149Riket · SNI 93.191 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
2 841
1–4 anställda
231
5–9 anställda
40
10–19 anställda
27
20–49 anställda
10
50–99 anställda
0
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Stall Sofia Aronsson AB?

Nettoomsättningen var 8,40 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.