Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

StålX AB

5590528849 · Kalmar

Normal registerstatusSNI 46820SNI 25530SNI 49410Övriga aktiebolag2 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

StålX AB har organisationsnummer 559052-8849. Nettoomsättningen var 21,23 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 2,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kalmar län
Registrerat
26 feb. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med metaller och metallmalmer

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2020 → 31 dec. 2021 · Jämförelsen innehåller 16 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 1,00 Mkr
+215 %Kassa & bank 0,61 Mkr → 1,92 Mkr
+215 %Fritt eget kapital 0,58 Mkr → 1,84 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-1210,5
2018-1213,1
2019-1210,9
2020-1213,3
2021-1221,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202131 dec. 202113 mars 2022 · 72 dagar · Reviderad
31 dec. 202031 dec. 202028 feb. 2021 · 59 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
13 mars 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
28 feb. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva handel med stål, metaller och byggnads- varor samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Stämpelvägen 2 39470 Kalmar
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Kalmar · 0880
Län
Kalmar
Registrerat
26 feb. 2016
Verksamhet startad
21 apr. 2016
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46820, 25530, 49410

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Kassalikviditet——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2021

Omsättningstillväxt59,1 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal9,9 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet43,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 46 · Kalmar · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal9,9 %
Soliditet43,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

412 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

2 driftställen enligt SCB

1Driftställe 57002354

Huvudarbetsställe

STÄMPELVÄGEN 2, 39470 KALMAR

Kalmar · Kalmar län

5-9 anställda

46820 · Partihandel med metaller och metallmalmer · 49410 · Vägtransport, godstrafik

CFAR 57002354

2Driftställe 73440455

Huvudarbetsställe

TEGELVÄGEN 1, 38237 NYBRO

Nybro · Kalmar län

5-9 anställda

25530 · Metallegoarbeten

CFAR 73440455
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten12
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

2 av 2 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med metaller och metallmalmerKalmar län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Kalmar län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
28,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
13,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter StålX AB?

Nettoomsättningen var 21,23 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.