Normal registerstatusSNI 25120SNI 25930SNI 41000SNI 46831SNI 81210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Stängselman AB har organisationsnummer 559099-3274. Nettoomsättningen var 6,22 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024. Rörelseresultatet var −0,06 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024. Rapporterat medelantal anställda: 6 (30 juni 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
1 feb. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av dörrar och fönster av metall
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2021 → 30 juni 2024 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2024
30 juni 2024
29 dec. 2024 · 182 dagar · Reviderad
30 juni 2021
30 juni 2021
30 jan. 2022 · 214 dagar · Ej reviderad
30 juni 2020
30 juni 2020
31 jan. 2021 · 215 dagar · Ej reviderad
30 juni 2019
30 juni 2019
26 jan. 2020 · 210 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
29 dec. 2024
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
30 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
31 jan. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
26 jan. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och montering av stängsel, tillverkning och montering av stålkonstruktioner, reparationer och service för fastigheter, byggverksamhet, lokalvård, importera och exportera byggmaterial, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed idka förenlig verksamhet.
Postadress
Polkavägen 8
14265 Trångsund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Huddinge · 0126
Län
Stockholm
Registrerat
1 feb. 2017
Verksamhet startad
23 feb. 2017
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2024
Omsättningstillväxt6,9 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−0,9 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet81,8 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,0 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 25.120 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−0,9 %
−0,9 %Bolaget
1,6 %Median (P50)
−3,8 % – 6,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet81,8 %
81,8 %Bolaget
55,0 %Median (P50)
25,0 % – 66,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,2 %Median (P50)
−8,0 % – 16,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,2 %Median (P50)
−3,8 % – 7,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
46 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58043910
Huvudarbetsställe
POLKAVÄGEN 8, 14265 TRÅNGSUND
Huddinge · Stockholms län
5-9 anställda
25120 · Tillverkning av dörrar och fönster av metall · 25930 · Tillverkning av metalltrådvaror, kedjor och fjädrar · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 46831 · Partihandel med virke och andra byggmaterial · 81210 · Lokalvård
CFAR 58043910
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av dörrar och fönster av metallStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen303Riket · SNI 25.120 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 05-39
1312025
20182025
Visa värden per period
2018
73
2019
83
2020
97
2021
72
2022
84
2023
91
2024
132
2025
131
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 05-39
2072026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
171
2024Q4
169
2025Q1
206
2025Q2
185
2025Q3
245
2025Q4
206
2026Q1
210
2026Q2
207
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
142
1–4 anställda
63
5–9 anställda
37
10–19 anställda
21
20–49 anställda
27
50–99 anställda
10
100–199 anställda
2
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Stängselman AB?
Nettoomsättningen var 6,22 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.