Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Ståsäker AB

5591593933 · Töreboda

Normal registerstatusSNI 25999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Ståsäker AB har organisationsnummer 559159-3933. Nettoomsättningen var 0,08 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2025. Rörelseresultatet var −0,84 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 okt. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
18 maj 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig metallvarutillverkning

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 okt. 2021 → 31 okt. 2025 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+82 %Kortfristiga skulder 1,14 Mkr → 2,08 Mkr
+76 %Summa tillgångar 1,21 Mkr → 2,13 Mkr
NyckeltalPersonalkostnader — Mkr → 0,07 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-100,0
2020-10−0,0
2021-10−0,0
2022-100,0
2023-100,0
2024-100,1
2025-100,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 okt. 202531 okt. 202431 okt. 202331 okt. 202231 okt. 202131 okt. 202031 okt. 201917 maj 2018
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——————
Anställda
personer
——————
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%
—

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 okt. 202531 okt. 202522 maj 2026 · 203 dagar · Ej reviderad
31 okt. 202131 okt. 20215 juni 2022 · 217 dagar · Ej reviderad
31 okt. 201931 okt. 201931 maj 2020 · 213 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 nov. 2024 → 31 okt. 2025
K2
22 maj 2026
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
5 juni 2022
18 maj 2018 → 31 okt. 2019
K217 månader
31 maj 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av produkter inom fastighetsservice såsom måleri, fönsterputs och glasmästeri och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Hedeforsvägen 9, byggnad 411 44361 Stenkullen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Töreboda · 1473
Län
Västra Götaland
Registrerat
18 maj 2018
Verksamhet startad
29 dec. 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 okt. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod25999

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 okt. 202531 okt. 202431 okt. 202231 okt. 202131 okt. 2020
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 okt. 2025

Omsättningstillväxt−25,0 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−1 064,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet2,5 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,1 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 25.999 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−1 064,2 %
Soliditet2,5 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

87 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 60281094

Huvudarbetsställe

HEDEFORSVÄGEN 9 BYGGNAD 411, 44361 STENKULLEN

Lerum · Västra Götalands län

0 anställda

25999 · Annan övrig metallvarutillverkning

CFAR 60281094
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Annan övrig metallvarutillverkningVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen977Riket · SNI 25.999 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
533
1–4 anställda
198
5–9 anställda
79
10–19 anställda
76
20–49 anställda
66
50–99 anställda
16
100–199 anställda
7
200–499 anställda
2
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Ståsäker AB?

Nettoomsättningen var 0,08 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.