Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

StrapAid AB

5592575681 · Enköping

Normal registerstatusSNI 46460Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

StrapAid AB har organisationsnummer 559257-5681. Nettoomsättningen var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2023. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2023. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 maj 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
28 maj 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror

Senaste period i vårt underlag: 31 maj 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 maj 2022 → 31 maj 2023 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+27 %Soliditet 37,00 % → 47,00 %
NyckeltalSkatt — Mkr → 0,00 Mkr
+76 dTid till inlämning 96 dagar → 172 dagar

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-050,0
2022-050,1
2023-050,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 maj 202331 maj 202231 maj 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 maj 202331 maj 202319 nov. 2023 · 172 dagar · Ej reviderad
31 maj 202231 maj 20224 sep. 2022 · 96 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juni 2022 → 31 maj 2023
K2
19 nov. 2023
1 juni 2021 → 31 maj 2022
K2
4 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska importera och bedriva handel med sport- och hälsovårdsprodukter, jämte förenlig verksamhet.

Postadress

Bygdegård Rävslösa 4 74592 Enköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Enköping · 0381
Län
Uppsala
Registrerat
28 maj 2020
Verksamhet startad
23 juli 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 maj 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46460

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot och verkställande direktör

Ordförande

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 maj 202331 maj 202231 maj 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 maj 2023

Omsättningstillväxt−16,9 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal14,7 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet47,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.460 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal14,7 %
Soliditet47,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

34 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 66083494

Huvudarbetsställe

BYGDEGÅRD RÄVSLÖSA 4, 74592 ENKÖPING

Enköping · Uppsala län

0 anställda

46460 · Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror

CFAR 66083494Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvarorUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 683Riket · SNI 46.460 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
943
1–4 anställda
363
5–9 anställda
133
10–19 anställda
103
20–49 anställda
79
50–99 anställda
33
100–199 anställda
18
200–499 anställda
9
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter StrapAid AB?

Nettoomsättningen var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.