Stremtech AB har organisationsnummer 559149-9206. Nettoomsättningen var 0,19 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2022. Rörelseresultatet var −1,49 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 6 (31 jan. 2022).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
20 feb. 2018
Status
Konkurs
Bransch
Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus
Senaste period i vårt underlag: 31 jan. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2019-01
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2019-01
0,2
2020-01
0,5
2021-01
0,0
2022-01
0,2
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 jan. 2022
31 jan. 2021
31 jan. 2020
31 jan. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 feb. 2021 → 31 jan. 2022
K2
22 maj 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva forskning, utveckling, drift, marknadsföring, försäljning, licensiering av produkter och konsulttjänster, för värdeskapande slamhantering, och annan därmed sammanhängande verksamhet.
Postadress
Brunnsbacken 7
19269 Sollentuna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sollentuna · 0163
Län
Stockholm
Registrerat
20 feb. 2018
Verksamhet startad
22 nov. 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 jan. 2022
31 jan. 2021
31 jan. 2020
31 jan. 2019
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 jan. 2022
Omsättningstillväxt358,0 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−788,2 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet82,8 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd0,0 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 01.134 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−788,2 %
−788,2 %Bolaget
−1,9 %Median (P50)
−147,9 % – 8,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet82,8 %
82,8 %Bolaget
35,0 %Median (P50)
11,0 % – 67,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
−2,7 %Median (P50)
−40,5 % – 8,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
−1,9 %Median (P50)
−147,9 % – 8,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
20 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
0 driftställen enligt SCB
1Driftställe 60190105
Huvudarbetsställe
BRUNNSBACKEN 7, 19269 SOLLENTUNA
Sollentuna · Stockholms län
5-9 anställda
01134 · Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 77400 · Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk
CFAR 60190105Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Odling av grönsaker (köksväxter) i växthusStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen390Riket · SNI 01.134 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 01-03
112025
20182025
Visa värden per period
2018
8
2019
10
2020
9
2021
—
2022
11
2023
13
2024
10
2025
11
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 01-03
502026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
25
2024Q4
30
2025Q1
36
2025Q2
29
2025Q3
43
2025Q4
34
2026Q1
41
2026Q2
50
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
267
1–4 anställda
53
5–9 anställda
23
10–19 anställda
25
20–49 anställda
16
50–99 anställda
4
100–199 anställda
2
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Stremtech AB?
Nettoomsättningen var 0,19 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.