Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Studio Mysa AB

5592552433 · Uppsala

Normal registerstatusSNI 62100SNI 74110SNI 74120SNI 74200SNI 59110SNI 43999SNI 90200SNI 59200SNI 64994Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Studio Mysa AB har organisationsnummer 559255-2433. Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
8 maj 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Dataprogrammering

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 17 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,18 Mkr → — Mkr
−103 %Rörelseresultat 1,48 Mkr → −0,05 Mkr
−103 %Resultat efter finansiella poster 1,48 Mkr → −0,05 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-120,2
2021-122,2
2022-121,2
2023-120,9
2024-120,0
2025-120,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202513 juli 2026 · 194 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202431 dec. 20241 aug. 2025 · 213 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 20234 aug. 2024 · 217 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 202230 juli 2023 · 211 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 202117 juli 2022 · 198 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
13 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
1 aug. 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
4 aug. 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
30 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
17 juli 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Verksamhet inom design (interaktionsdesign, produktdesign, grafisk design), foto och video, musikproduktion, framträdanden, föreläsningar, evenemang och caféverksamhet. Byggnadsvård och snickeri.

Postadress

Björnäs 454 74291 Östhammar
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
8 maj 2020
Verksamhet startad
17 juni 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod62100, 74110, 74120, 74200, 59110, 43999, 90200, 59200, 64994

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot och verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt36,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−379,5 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet96,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 62 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−379,5 %
Soliditet96,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

920 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 66000423

Huvudarbetsställe

BJÖRNÄS 454, 74291 ÖSTHAMMAR

Östhammar · Uppsala län

0 anställda

62100 · Dataprogrammering · 74110 · Industridesign och modedesign · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 74200 · Fotoverksamhet · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 90200 · Scenkonst · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

CFAR 66000423
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

DataprogrammeringUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Studio Mysa AB?

Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.