Normal registerstatusSNI 47634SNI 47712SNI 73119SNI 74130Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Svaxe AB har organisationsnummer 559148-6351. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 nov. 2021. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 30 nov. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
8 feb. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
Senaste period i vårt underlag: 30 nov. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 nov. 2021
30 nov. 2020
30 nov. 2019
30 nov. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 nov. 2021
30 nov. 2021
5 juni 2022 · 187 dagar · Ej reviderad
30 nov. 2019
30 nov. 2019
21 juni 2020 · 204 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 dec. 2020 → 30 nov. 2021
K2
5 juni 2022
1 dec. 2018 → 30 nov. 2019
K2
21 juni 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom marknadsföring, ecommerce och inredning.
Postadress
Reduttvägen 42
18768 Täby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Täby · 0160
Län
Stockholm
Registrerat
8 feb. 2018
Verksamhet startad
15 feb. 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 nov. 2021
30 nov. 2020
30 nov. 2019
30 nov. 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 nov. 2021
Omsättningstillväxt−100,0 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet68,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 nov. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
1,7 %Median (P50)
−7,1 % – 8,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet68,0 %
68,0 %Bolaget
43,0 %Median (P50)
17,0 % – 69,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,4 %Median (P50)
−9,7 % – 19,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
1,9 %Median (P50)
−6,3 % – 9,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
6 620 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59249516
Huvudarbetsställe
REDUTTVÄGEN 42, 18768 TÄBY
Täby · Stockholms län
0 anställda
47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar · 47712 · Detaljhandel via internet eller postorder med kläder · 73119 · Övrig reklamverksamhet · 74130 · Inredningsdesign
CFAR 59249516
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklarStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 47
3022025
20182025
Visa värden per period
2018
182
2019
216
2020
203
2021
172
2022
193
2023
260
2024
277
2025
302
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 47
6712026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
605
2024Q4
505
2025Q1
521
2025Q2
527
2025Q3
621
2025Q4
569
2026Q1
623
2026Q2
671
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Svaxe AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 nov. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.