Normal registerstatusSNI 43991SNI 78201SNI 93199SNI 43120SNI 43999SNI 77320SNI 41000SNI 69201Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Team Bröyt AB har organisationsnummer 559380-3181. Nettoomsättningen var 29,38 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 3,22 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 4 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
12 maj 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-12
1,6
2023-12
12,9
2024-12
16,6
2025-12
29,4
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
31 juli 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet och konsultation inom bygg och anläggning samt maskin- och personaluthyrning. Företaget ska även bedriva fordonsteknisk utveckling, tävlings och evenemangsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet inom motorsport, både inom och utom Sveriges gränser. Företaget ska även bedriver försäljning av redovisningstjänster.
Postadress
Östra Ärnäs 134
78064 Lima
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Malung-Sälen · 2023
Län
Dalarna
Registrerat
12 maj 2022
Verksamhet startad
30 juni 2022
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt77,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal10,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet35,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd7,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.991 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10,9 %
10,9 %Bolaget
5,6 %Median (P50)
−0,7 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet35,0 %
35,0 %Bolaget
42,0 %Median (P50)
20,0 % – 64,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,4 %Median (P50)
−0,6 % – 22,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,2 %Median (P50)
−0,3 % – 12,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
34 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68992361
Huvudarbetsställe
ÖSTRA ÄRNÄS 134, 78064 LIMA
Malung-Sälen · Dalarnas län
5-9 anställda
43991 · Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare · 78201 · Personaluthyrning · 93199 · Annan sportverksamhet · 43120 · Mark- och grundarbeten · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning
CFAR 68992361
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förareDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 969Riket · SNI 43.991 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
362025
20182025
Visa värden per period
2018
28
2019
31
2020
35
2021
22
2022
25
2023
41
2024
48
2025
36
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
592026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
35
2025Q1
56
2025Q2
59
2025Q3
52
2025Q4
54
2026Q1
60
2026Q2
59
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 411
1–4 anställda
390
5–9 anställda
79
10–19 anställda
46
20–49 anställda
29
50–99 anställda
7
100–199 anställda
4
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Team Bröyt AB?
Nettoomsättningen var 29,38 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.