Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Tendenz AB

5566162607 · Mellerud

Normal registerstatusSNI 46450SNI 96210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Tendenz AB har organisationsnummer 556616-2607. Nettoomsättningen var 71,52 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023. Rörelseresultatet var 1,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023. Rapporterat medelantal anställda: 25 (31 dec. 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
8 okt. 2001
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med parfym och kosmetika

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2023 · Jämförelsen innehåller 15 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 1,90 Mkr → — Mkr
−94 %Årets resultat 2,25 Mkr → 0,14 Mkr
−93 %Resultat efter finansiella poster 3,77 Mkr → 0,26 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-1259,1
2019-1260,7
2020-1257,4
2021-1258,0
2022-1262,3
2023-1271,5

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202331 dec. 20237 juli 2024 · 189 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202129 maj 2022 · 149 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K3
7 juli 2024
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K3
29 maj 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva handel och tjänster inom hår- och hudvård och inom frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Verkstadsgatan 2 46434 Mellerud
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Mellerud · 1461
Län
Västra Götaland
Registrerat
8 okt. 2001
Verksamhet startad
3 dec. 2001
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46450, 96210

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

5 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Undertecknare

Undertecknare

Undertecknare

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2023

Omsättningstillväxt14,7 %

74 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal1,4 %

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet27,0 %

64 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,9 MSEK

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.450 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,4 %
Soliditet27,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

71 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 40732638

Huvudarbetsställe

VERKSTADSGATAN 2, 46434 MELLERUD

Mellerud · Västra Götalands län

20-49 anställda

46450 · Partihandel med parfym och kosmetika · 96210 · Frisörer och barberare

CFAR 40732638
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med parfym och kosmetikaVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen882Riket · SNI 46.450 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
638
1–4 anställda
160
5–9 anställda
33
10–19 anställda
22
20–49 anställda
14
50–99 anställda
8
100–199 anställda
6
200–499 anställda
0
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Tendenz AB?

Nettoomsättningen var 71,52 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.