Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Tenqa AB

5595234161 · Järfälla

Normal registerstatusSNI 71124SNI 71122SNI 74200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Tenqa AB har organisationsnummer 559523-4161. Nettoomsättningen var 1,96 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
14 mars 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2026-062,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 2026
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

PeriodInlämnadVisa underlag
14 mars 2025 → 30 juni 2026
K216 månader
20 okt. 2026

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom energiteknik.

Postadress

Hemmansvägen 6 17550 Järfälla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Järfälla · 0123
Län
Stockholm
Registrerat
14 mars 2025
Verksamhet startad
24 apr. 2025
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

1 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod71124, 71122, 74200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Nyckeltal30 juni 2026
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2026

Omsättningstillväxt—

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal44,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet61,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 71.124 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal44,8 %
Soliditet61,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

848 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 72593387

Huvudarbetsställe

HEMMANSVÄGEN 6, 17550 JÄRFÄLLA

Järfälla · Stockholms län

1-4 anställda

71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 74200 · Fotoverksamhet

CFAR 72593387
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen5 375Riket · SNI 71.124 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 388
1–4 anställda
1 567
5–9 anställda
196
10–19 anställda
118
20–49 anställda
82
50–99 anställda
15
100–199 anställda
8
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Tenqa AB?

Nettoomsättningen var 1,96 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.