Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Texflow AB

5567834436 · Göteborg

Normal registerstatusSNI 70200SNI 73300SNI 85510Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Texflow AB har organisationsnummer 556783-4436. Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023. Rörelseresultatet var −0,49 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
3 juni 2009
Status
Normal registerstatus
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2021 → 30 juni 2023 · Jämförelsen innehåller 10 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−300 %Årets resultat 0,20 Mkr → −0,40 Mkr
−269 %Resultat efter finansiella poster 0,29 Mkr → −0,49 Mkr
−268 %Resultat före skatt 0,24 Mkr → −0,40 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-060,3
2017-060,2
2018-060,1
2019-060,0
2020-060,8
2021-061,2
2022-061,1
2023-060,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202330 juni 202317 dec. 2023 · 170 dagar · Ej reviderad
30 juni 202230 juni 20224 dec. 2022 · 157 dagar · Ej reviderad
30 juni 202130 juni 202123 jan. 2022 · 207 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 202017 jan. 2021 · 201 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 201912 jan. 2020 · 196 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
17 dec. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
4 dec. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
23 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
17 jan. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
12 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska erbjuda tjänster samt bedriva utbildningsverksamhet inom området Träning och holistisk hälsa. Bolaget ska som ett komplement även erbjuda tjänster inom området PR och kommunikation.

Postadress

Molinsgatan 19 41113 Göteborg
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
3 juni 2009
Verksamhet startad
18 juni 2009
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod70200, 73300, 85510

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2023

Omsättningstillväxt−90,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−446,6 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet59,4 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,1 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 70 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−446,6 %
Soliditet59,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

5 722 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 47718754

Huvudarbetsställe

MOLINSGATAN 19, 41133 GÖTEBORG

Göteborg · Västra Götalands län

0 anställda

70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 73300 · PR och kommunikation · 85510 · Sport- och fritidsutbildning

CFAR 47718754
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Konsultverksamhet avseende företags organisationVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen85 709Riket · SNI 70 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
61 609
1–4 anställda
21 211
5–9 anställda
1 308
10–19 anställda
775
20–49 anställda
524
50–99 anställda
160
100–199 anställda
79
200–499 anställda
33
500+ anställda
10

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Texflow AB?

Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.