1Driftställe 70703368
HuvudarbetsställeDALEN 22, 26995 BÅSTAD
Båstad · Skåne län
20-49 anställda
56110 · Restaurangverksamhet · 11020 · Framställning av vin från druvor · 01500 · Blandat jordbruk
5594480211 · Båstad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Thora Vingård AB har organisationsnummer 559448-0211. Nettoomsättningen var 10,72 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −3,78 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 16 (31 dec. 2025).
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
31 dec. 2024 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 12 väsentliga förändringar.
| −461 % | Rörelseresultat | −0,67 Mkr → −3,78 Mkr | |
| −447 % | Resultat efter finansiella poster | −0,73 Mkr → −3,97 Mkr | |
| −447 % | Resultat före skatt | −0,73 Mkr → −3,97 Mkr |
Nettoomsättning · Mkr
| Period | Nettoomsättning |
|---|---|
| 2023-12 | 0,0 |
| 2024-12 | 6,4 |
| 2025-12 | 10,7 |
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
| Nyckeltal | 31 dec. 2025 | 31 dec. 2024 | 31 dec. 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Mkr | |||
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. Mkr | |||
| Rörelseresultat Mkr | |||
| Resultat efter finansiella poster Mkr | |||
| Resultat före skatt Mkr | |||
| Årets resultat Mkr | |||
| Personalkostnader Mkr | |||
| Anställda personer | |||
| Summa tillgångar Mkr | |||
| Eget kapital Mkr | |||
| Fritt eget kapital Mkr | |||
| Aktiekapital Mkr | |||
| Kassa & bank Mkr | |||
| Kortfristiga skulder Mkr | |||
| Långfristiga skulder Mkr | |||
| Soliditet % |
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
| Period | Räkenskapsårets slut | Inlämnad |
|---|---|---|
| 31 dec. 2025 | 31 dec. 2025 | 22 juni 2026 · 173 dagar · Ej reviderad |
| 31 dec. 2024 | 31 dec. 2024 | 30 juli 2025 · 211 dagar · Ej reviderad |
| Period | Inlämnad | Visa underlag |
|---|---|---|
| 1 jan. 2025 → 31 dec. 2025 K2 | 22 juni 2026 | |
| 1 jan. 2024 → 31 dec. 2024 K2 | 30 juli 2025 |
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Bolaget planterar och odlar druvor, tillverkar vin och andra drycker, driver gårdsbutik och besöksnäring
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.
Se vad Pro ger dig4 undertecknare i senaste rapporten
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Undertecknare
Undertecknare
Verkställande direktör
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
| Nyckeltal | 31 dec. 2025 | 31 dec. 2024 | 31 dec. 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | — | ||
| Vinstmarginal (efter finansiella poster) | — | ||
| EBITDA | |||
| Nettoomsättning per anställd | — | ||
| Personalkostnader per anställd | — | ||
| Kassalikviditet | — | ||
| Skuldsättningsgrad | |||
| Omsättningstillväxt | — | — |
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
31 dec. 2025
164 bolag · 10-19 anställda · hela landet
172 bolag · 10-19 anställda · hela landet
152 bolag · 10-19 anställda · hela landet
172 bolag · 10-19 anställda · hela landet
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
SNI-kod 56 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 998 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
DALEN 22, 26995 BÅSTAD
Båstad · Skåne län
20-49 anställda
56110 · Restaurangverksamhet · 11020 · Framställning av vin från druvor · 01500 · Blandat jordbruk
1 av 1 driftställen har kartposition.
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Skåne län · branschgrupp 56
Skåne län · branschgrupp 56
Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Nettoomsättningen var 10,72 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.