Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Timopumpar AB

5566085063 · Hedemora

Normal registerstatusSNI 77390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Timopumpar AB har organisationsnummer 556608-5063. Nettoomsättningen var 0,89 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var −0,14 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 aug. 2024).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
22 mars 2001
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2021 → 31 aug. 2024 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−68 %Kortfristiga skulder 0,90 Mkr → 0,29 Mkr
−38 %Nettoomsättning 1,43 Mkr → 0,89 Mkr
−35 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1,75 Mkr → 1,13 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-083,8
2018-082,3
2019-082,5
2020-082,5
2021-081,4
2022-080,9
2023-082,5
2024-080,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
—————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202431 aug. 20248 dec. 2024 · 99 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202331 aug. 202326 nov. 2023 · 87 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 20216 feb. 2022 · 159 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202031 aug. 202010 jan. 2021 · 132 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
8 dec. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
26 nov. 2023
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
6 feb. 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
10 jan. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet ska vara att hyra ut betongpumpar, pumpning och transport av betong, försäljning av betongpumpar, reservdelar till pumpmaskiner, konsultation inom betongbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Myckelbyvägen 1 77672 Långshyttan
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Hedemora · 2083
Län
Dalarna
Registrerat
22 mars 2001
Verksamhet startad
18 juni 2003
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod77390

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd———————
Personalkostnader per anställd———————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2024

Omsättningstillväxt−64,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−15,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet94,3 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 77.390 · Dalarna · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−15,4 %
Soliditet94,3 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

28 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 41982745

Huvudarbetsställe

MYCKELBYVÄGEN 1, 77672 LÅNGSHYTTAN

Hedemora · Dalarnas län

0 anställda

77390 · Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar

CFAR 41982745
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarDalarnas län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen2 074Riket · SNI 77.390 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 659
1–4 anställda
280
5–9 anställda
65
10–19 anställda
35
20–49 anställda
22
50–99 anställda
7
100–199 anställda
4
200–499 anställda
1
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Timopumpar AB?

Nettoomsättningen var 0,89 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.