Normal registerstatusSNI 43221SNI 43320SNI 42210SNI 43120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Tinbak AB har organisationsnummer 559128-6686. Nettoomsättningen var 6,24 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var −0,32 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rapporterat medelantal anställda: 6 (30 juni 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
10 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2022 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
—
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2025
30 juni 2025
8 dec. 2025 · 161 dagar · Reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
30 okt. 2022 · 122 dagar · Reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
8 dec. 2025
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
30 okt. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra installationer inom bygg- och VVS, vatten och energiborrning, handel med värdepapper, äga och förvalta fast egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Kakuåsen 250
83349 Hammerdal
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Strömsund · 2313
Län
Jämtland
Registrerat
10 okt. 2017
Verksamhet startad
30 nov. 2017
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseordförande
Undertecknare
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Kassalikviditet
—
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2025
Omsättningstillväxt1,0 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−5,1 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet39,0 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd1,0 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.221 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−5,1 %
−5,1 %Bolaget
3,2 %Median (P50)
−4,5 % – 9,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet39,0 %
39,0 %Bolaget
49,0 %Median (P50)
31,0 % – 66,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,0 %Median (P50)
−6,6 % – 18,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,5 %Median (P50)
−4,0 % – 9,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
73 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58991175
Huvudarbetsställe
KAKUÅSEN 250, 83349 HAMMERDAL
Strömsund · Jämtlands län
5-9 anställda
43221 · Värme- och sanitetsarbeten · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 42210 · Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp · 43120 · Mark- och grundarbeten
CFAR 58991175
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Värme- och sanitetsarbetenJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen6 806Riket · SNI 43.221 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
142025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
15
2020
16
2021
14
2022
14
2023
20
2024
19
2025
14
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
272026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
39
2024Q4
24
2025Q1
28
2025Q2
26
2025Q3
29
2025Q4
30
2026Q1
39
2026Q2
27
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 103
1–4 anställda
2 601
5–9 anställda
539
10–19 anställda
315
20–49 anställda
201
50–99 anställda
36
100–199 anställda
6
200–499 anställda
3
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Tinbak AB?
Nettoomsättningen var 6,24 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.