Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Toby Control AB

5591284012 · Tranås

Normal registerstatusSNI 64994SNI 70200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Toby Control AB har organisationsnummer 559128-4012. Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2024. Rörelseresultatet var −0,03 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2024.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jönköpings län
Registrerat
9 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 okt. 2023 → 31 okt. 2024 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−100 %Föreslagen utdelning 0,15 Mkr → 0,00 Mkr
+1 059 %Resultat efter finansiella poster 0,77 Mkr → 8,95 Mkr
+1 059 %Resultat före skatt 0,77 Mkr → 8,95 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-100,0
2021-100,0
2022-100,0
2023-100,1
2024-100,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 okt. 202431 okt. 202331 okt. 202231 okt. 202131 okt. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 okt. 202431 okt. 202415 dec. 2024 · 45 dagar · Ej reviderad
31 okt. 202331 okt. 202319 nov. 2023 · 19 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 nov. 2023 → 31 okt. 2024
K2
15 dec. 2024
1 nov. 2022 → 31 okt. 2023
K2
19 nov. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva handel med värdepapper och konsultverksamhet inom försäljning, human relations, coaching samt ekonomi.

Postadress

Vetegatan 12 57338 Tranås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Tranås · 0687
Län
Jönköping
Registrerat
9 okt. 2017
Verksamhet startad
22 dec. 2022
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Inte registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 okt. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod64994, 70200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Styrelsesuppleant

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 okt. 202431 okt. 2023
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 okt. 2024

Omsättningstillväxt14,3 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−23,4 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet99,8 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

SCB-jämförelse saknas för den här branschen i vårt underlag.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 61990529

Huvudarbetsställe

VETEGATAN 12, 57338 TRANÅS

Tranås · Jönköpings län

0 anställda

64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation

CFAR 61990529
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareJönköpings län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen24 662Riket · SNI 64 · 2025
Operativa ledare 55+47,5 %Riket · avsnitt K · 2024
2 220 av 4 678 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön64 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt K · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
21 896
1–4 anställda
2 214
5–9 anställda
205
10–19 anställda
137
20–49 anställda
88
50–99 anställda
46
100–199 anställda
38
200–499 anställda
19
500+ anställda
19

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Jönköpings län, alla branscher.

Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ingen förändring · 2026K1
50,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Toby Control AB?

Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.