Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Tracktech Sverige AB

5592802960 · Vansbro

Normal registerstatusSNI 43120SNI 71123SNI 85599Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Tracktech Sverige AB har organisationsnummer 559280-2960. Nettoomsättningen var 30,07 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var −0,50 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 25 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
2 nov. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mark- och grundarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2022 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 16 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+193 %Långfristiga skulder 1,18 Mkr → 3,46 Mkr
+157 %Personalkostnader 4,45 Mkr → 11,43 Mkr
+146 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 12,54 Mkr → 30,90 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2022-0412,5
2023-0413,2
2024-0422,6
2025-0428,9
2026-0430,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202621 okt. 2026 · 174 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 20256 nov. 2025 · 190 dagar · Reviderad
30 apr. 202430 apr. 202410 nov. 2024 · 194 dagar · Reviderad
30 apr. 202330 apr. 20235 nov. 2023 · 189 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202230 apr. 202223 okt. 2022 · 176 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
21 okt. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
6 nov. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
10 nov. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
5 nov. 2023
2 nov. 2020 → 30 apr. 2022
K218 månader
23 okt. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva markentreprenad, järnvägsentreprenad och personaluthyrning samt konsultverksamhet och utbildning samt uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner samt vägtransport och godstrafik i anslutning härtill och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Industrivägen 17 78672 Dala-Järna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Vansbro · 2021
Län
Dalarna
Registrerat
2 nov. 2020
Verksamhet startad
14 jan. 2021
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43120, 71123, 85599

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt4,0 %

74 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−1,6 %

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Under första kvartilen
Soliditet21,9 %

64 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,2 MSEK

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.120 · Dalarna · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−1,6 %
Soliditet21,9 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

426 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 66711441

Huvudarbetsställe

INDUSTRIVÄGEN 17, 78672 DALA-JÄRNA

Vansbro · Dalarnas län

10-19 anställda

43120 · Mark- och grundarbeten · 71123 · Teknisk konsultverksamhet inom elteknik · 85599 · Annan övrig utbildning

CFAR 66711441
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Mark- och grundarbetenDalarnas län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen17 453Riket · SNI 43.120 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
10 790
1–4 anställda
4 852
5–9 anställda
908
10–19 anställda
515
20–49 anställda
297
50–99 anställda
67
100–199 anställda
21
200–499 anställda
3
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Tracktech Sverige AB?

Nettoomsättningen var 30,07 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.