Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Trendlogic software AB

5566611751 · Malmö

Normal registerstatusSNI 58290Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Trendlogic software AB har organisationsnummer 556661-1751. Nettoomsättningen var 2,44 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,34 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
23 apr. 2004
Status
Normal registerstatus
Bransch
Utgivning av annan programvara

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 12 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−59 %Soliditet 50,00 % → 21,00 %
−28 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3,36 Mkr → 2,44 Mkr
−27 %Nettoomsättning 3,35 Mkr → 2,44 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-122,1
2019-122,3
2020-122,5
2021-123,4
2022-122,8
2023-122,7
2024-122,7
2025-122,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
—————
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
—————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————
Koncernbidrag
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202524 juni 2026 · 175 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 20237 juli 2024 · 189 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 202223 juli 2023 · 204 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 20213 juli 2022 · 184 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K3
24 juni 2026
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K3
7 juli 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K3
23 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K3
3 juli 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva utveckling och marknadsföring av användar- vänlig programvara för dator mobil och webb, och där tillhörande tjänster och tillhörande konsultverksamhet. Uthyrning av kontor-eller konferenslokaler i andra hand, samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Föreningsgatan 26 21152 Malmö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Malmö · 1280
Län
Skåne
Registrerat
23 apr. 2004
Verksamhet startad
11 aug. 2005
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod58290

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−8,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal14,1 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet20,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,2 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 58.290 · Skåne · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal14,1 %
Soliditet20,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

202 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 43920297

Huvudarbetsställe

FÖRENINGSGATAN 26, 21152 MALMÖ

Malmö · Skåne län

1-4 anställda

58290 · Utgivning av annan programvara

CFAR 43920297
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Utgivning av annan programvaraSkåne län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen3 104Riket · SNI 58.290 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 968
1–4 anställda
661
5–9 anställda
162
10–19 anställda
133
20–49 anställda
116
50–99 anställda
37
100–199 anställda
16
200–499 anställda
8
500+ anställda
3

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Trendlogic software AB?

Nettoomsättningen var 2,44 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.