Normal registerstatusSNI 78201SNI 71122SNI 77110SNI 77210SNI 78100SNI 95311SNI 47811SNI 81230SNI 95320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Truxor AB har organisationsnummer 559525-5604. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Södermanlands län
Registrerat
31 mars 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Personaluthyrning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2026-06
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2026-06
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
31 mars 2025 → 30 juni 2026
K215 månader
27 aug. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultation inom personaluthyrning, teknik och service.
Postadress
Nöthagsvägen 5F
61139 Nyköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Oxelösund · 0481
Län
Södermanland
Registrerat
31 mars 2025
Verksamhet startad
21 maj 2026
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande Direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet53,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 78 · Södermanland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
7,8 %Median (P50)
0,4 % – 19,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet53,0 %
53,0 %Bolaget
51,0 %Median (P50)
26,0 % – 76,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,2 %Median (P50)
1,0 % – 33,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
8,7 %Median (P50)
0,8 % – 23,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
106 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 72674252
Huvudarbetsställe
NÖTHAGSVÄGEN 5 F, 61139 NYKÖPING
Nyköping · Södermanlands län
0 anställda
78201 · Personaluthyrning · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon · 77210 · Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning · 78100 · Arbetsförmedling och rekrytering · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 81230 · Annan rengöring · 95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar
CFAR 72674252
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
PersonaluthyrningSödermanlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen8 987Riket · SNI 78 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Södermanlands län · branschgrupp 64-82
482025
20182025
Visa värden per period
2018
32
2019
24
2020
28
2021
32
2022
31
2023
41
2024
54
2025
48
Nystartade företag
Södermanlands län · branschgrupp 77-82
422026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
25
2024Q4
26
2025Q1
33
2025Q2
23
2025Q3
25
2025Q4
32
2026Q1
45
2026Q2
42
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
4 854
1–4 anställda
2 583
5–9 anställda
493
10–19 anställda
377
20–49 anställda
366
50–99 anställda
146
100–199 anställda
71
200–499 anställda
62
500+ anställda
35
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Södermanlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Truxor AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.