Normal registerstatusSNI 43320SNI 29320SNI 41000SNI 74110SNI 95311Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
ULC Engineering AB har organisationsnummer 556996-6533. Nettoomsättningen var 0,56 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
17 dec. 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
24 apr. 2022 · 114 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
12 juli 2020 · 194 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
24 apr. 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
12 juli 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva tillverkning, handel, forskning och utveckling, innovation, import, export, uthyrning, förvaltning, ombyggnation, rådgivning, föreläsning, kurser, utbildning, författarskap, journalistik, immaterialrättsskydd och konsultarbeten inom följande områden: Teknisk konstruktion, prototypframtagning, programmering, beräkningar och analys. Produktdesign, grafisk design. Byggentreprenad, byggnadssnickeri, arkitektur, trädgård, inredning, bostäder och lokaler. Bilar, båtar, vattenskotrar, flygplan, helikoptrar, motorcyklar och andra fordon. Vildmark, överlevnad, extremsporter, transport, resor och upplevelser. Gym-, hotell- och konferensverksamhet. Fotografering och framtagning av filmer och marknadsförings- material. Finansiering - utan att driva sådan verksamhet som avses i lagen om bank- och finansieringsrörelse. Värdepapper, byggnader samt annan fast, lös och immateriell egendom. Samt med ovan förenlig verksamhet.
Postadress
Bräckans väg 20
44930 Nödinge
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Varberg · 1383
Län
Halland
Registrerat
17 dec. 2014
Verksamhet startad
15 jan. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt−4,4 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−4,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet5,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,6 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.320 · Halland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−4,0 %
−4,0 %Bolaget
4,1 %Median (P50)
−0,7 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet5,0 %
5,0 %Bolaget
49,0 %Median (P50)
26,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,4 %Median (P50)
−0,8 % – 22,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,3 %Median (P50)
−0,2 % – 12,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
343 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 55381818
Huvudarbetsställe
BRÄCKANS VÄG 20, 44930 NÖDINGE
Ale · Västra Götalands län
1-4 anställda
43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 29320 · Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 74110 · Industridesign och modedesign · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
CFAR 55381818
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ByggnadssnickeriarbetenHallands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Hallands län · branschgrupp 41-43
512025
20182025
Visa värden per period
2018
33
2019
25
2020
31
2021
24
2022
35
2023
38
2024
43
2025
51
Nystartade företag
Hallands län · branschgrupp 41-43
612026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
46
2024Q4
49
2025Q1
55
2025Q2
54
2025Q3
61
2025Q4
41
2026Q1
47
2026Q2
61
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter ULC Engineering AB?
Nettoomsättningen var 0,56 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.