Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Upplyftia AB

5569180440 · Surahammar

Normal registerstatusSNI 33200SNI 46649SNI 71122Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Upplyftia AB har organisationsnummer 556918-0440. Nettoomsättningen var 1,47 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,12 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 2 (30 juni 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
4 jan. 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Installation av industrimaskiner och -utrustning

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2023 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+1 967 %Soliditet 3,00 % → 62,00 %
+111 %Personalkostnader 0,62 Mkr → 1,31 Mkr
+96 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0,75 Mkr → 1,47 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-061,0
2017-060,8
2018-060,8
2019-060,7
2020-060,8
2021-060,7
2022-060,9
2023-060,8
2024-061,5
2025-061,3
2026-061,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———————
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
—————
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
—————
Obeskattade reserver
Mkr
—————————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202630 juni 202630 sep. 2026 · 92 dagar · Ej reviderad
30 juni 202530 juni 202530 sep. 2025 · 92 dagar · Ej reviderad
30 juni 202430 juni 20246 okt. 2024 · 98 dagar · Ej reviderad
30 juni 202330 juni 202331 dec. 2023 · 184 dagar · Ej reviderad
30 juni 202230 juni 20224 dec. 2022 · 157 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 202010 jan. 2021 · 194 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
30 sep. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
30 sep. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
6 okt. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
31 dec. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
4 dec. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
10 jan. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning, reparations- och servicearbeten på billyftar och annan mekanisk utrustning inom verksadsindustrin samt bil- och däckverkstad och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Genuagatan 7 lgh1001 72356 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Surahammar · 1907
Län
Västmanland
Registrerat
4 jan. 2013
Verksamhet startad
3 jan. 2014
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

6 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod33200, 46649, 71122

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad—————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2026

Omsättningstillväxt10,5 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal7,9 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet62,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,7 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 33.200 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal7,9 %
Soliditet62,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

20 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 54053848

Huvudarbetsställe

GENUAGATAN 7 LGH1001, 72356 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

1-4 anställda

33200 · Installation av industrimaskiner och -utrustning · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

CFAR 54053848
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Installation av industrimaskiner och -utrustningVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 824Riket · SNI 33.200 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 499
1–4 anställda
218
5–9 anställda
39
10–19 anställda
30
20–49 anställda
25
50–99 anställda
12
100–199 anställda
1
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Upplyftia AB?

Nettoomsättningen var 1,47 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.