Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

URISAC AB

5565359295 · Strängnäs

Normal registerstatusSNI 16231SNI 16239SNI 43320SNI 16250SNI 31003SNI 16270SNI 31004SNI 16281SNI 41000SNI 31009SNI 43330SNI 47553SNI 85599Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

URISAC AB har organisationsnummer 556535-9295. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 aug. 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Södermanlands län
Registrerat
11 dec. 1996
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av monteringsfärdiga trähus

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-080,0
2021-080,0
2022-080,0
2023-080,0

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
17 dec. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva sjuk- och hälsovård, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Sandbacksvägen 20 64571 Strängnäs
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Strängnäs · 0486
Län
Södermanland
Registrerat
11 dec. 1996
Verksamhet startad
3 sep. 2026
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

1 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod16231, 16239, 43320, 16250, 31003, 16270, 31004, 16281, 41000, 31009, 43330, 47553, 85599

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2023

Omsättningstillväxt—

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal—

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Soliditet—

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 16.231 · Södermanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

5 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 61434866

Huvudarbetsställe

SANDBACKSVÄGEN 20, 64571 STRÄNGNÄS

Strängnäs · Södermanlands län

0 anställda

16231 · Tillverkning av monteringsfärdiga trähus · 16239 · Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 16250 · Tillverkning av dörrar och fönster av trä · 31003 · Tillverkning av köksmöbler · 16270 · Slutbehandling av varor av trä · 31004 · Tillverkning av köksinredningar · 16281 · Övrig trävarutillverkning · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 31009 · Tillverkning av andra möbler och madrasser · 43330 · Golv- och väggbeläggningsarbeten · 47553 · Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar · 85599 · Annan övrig utbildning

CFAR 61434866
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av monteringsfärdiga trähusSödermanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen563Riket · SNI 16.231 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
357
1–4 anställda
99
5–9 anställda
35
10–19 anställda
26
20–49 anställda
21
50–99 anställda
17
100–199 anställda
5
200–499 anställda
3
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Södermanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter URISAC AB?

Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.