Normal registerstatusSNI 72109SNI 46141SNI 68310SNI 43999SNI 66190SNI 70200SNI 78201Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Uruhkai AB har organisationsnummer 556734-4824. Nettoomsättningen var 1,78 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,70 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
9 juli 2007
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
13 feb. 2022 · 44 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
28 feb. 2021 · 59 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
13 feb. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
28 feb. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara medicinsk konsultation inklusive flyg- och marinmedicin inklusive dykerimedicin, företagshälsovård, möjlighet att bedriva klinisk forskning inom medicin, marin- och flygmedicin samt inom dykeriverksamhet, utbildning och föreläsning inom såväl medicin, nautisk verksamhet, dykeriverksamhet och marin- och flygmedicin, personaluthyrning och konsultverksamhet inom samtliga nämnda områden inom verksamhetsbeskrivningen samt inom ekonomi, juridik och restaurangbranchen, inköp, uthyrning och försäljning såväl inom Sverige som utomlands av fastigheter, inköp av båtar, båtförmedling och båtförsäljning, riskkapitalverksamhet för att kunna stödja ex medicinska projektutveckling, medicinsk verksamhet och informationsteknologi, inköp av skog och mark, värdepappersplacering av såväl aktier, fonder, kapitalförsäkringar, optioner, entreprenörskap och dykeriverksamhet, Informationsteknologi inom mjukvaru- och hårdvarubaserade system, tillverkning & marknadsföring & försäljning av hårdvara relaterad till informationsteknologi och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
De Geersgatan 7
81940 Karlholmsbruk
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
9 juli 2007
Verksamhet startad
30 juli 2007
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt23,4 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal39,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet64,9 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,8 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 72 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal39,6 %
39,6 %Bolaget
10,8 %Median (P50)
−37,5 % – 50,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet64,9 %
64,9 %Bolaget
76,0 %Median (P50)
60,0 % – 91,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,9 %Median (P50)
−12,4 % – 30,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
18,8 %Median (P50)
−27,5 % – 61,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
169 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 45785961
Huvudarbetsställe
DE GEERSGATAN 7, 81940 KARLHOLMSBRUK
Tierp · Uppsala län
1-4 anställda
72109 · Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling · 46141 · Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer · 68310 · Förmedling avseende fastighetsverksamhet · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 66190 · Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 78201 · Personaluthyrning
CFAR 45785961
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utvecklingUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 831Riket · SNI 72 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 64-82
942025
20182025
Visa värden per period
2018
33
2019
65
2020
45
2021
38
2022
41
2023
56
2024
72
2025
94
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 71-72
372026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
26
2024Q4
41
2025Q1
31
2025Q2
24
2025Q3
34
2025Q4
40
2026Q1
35
2026Q2
37
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 475
1–4 anställda
842
5–9 anställda
190
10–19 anställda
142
20–49 anställda
99
50–99 anställda
50
100–199 anställda
19
200–499 anställda
9
500+ anställda
5
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Uruhkai AB?
Nettoomsättningen var 1,78 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.