Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Uterm Ugnar AB

5590250675 · Norrköping

Normal registerstatusSNI 28210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Uterm Ugnar AB har organisationsnummer 559025-0675. Nettoomsättningen var 1,40 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Östergötlands län
Registrerat
2 sep. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av ugnar och monterad värmeutrustning för bostadsuppvärmning

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2024 → 31 aug. 2025 · Jämförelsen innehåller 1 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,15 Mkr → — Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-081,8
2017-081,4
2018-081,2
2019-081,1
2021-081,3
2022-081,7
2023-081,5
2024-081,7
2025-081,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
————
Rörelseresultat
Mkr
————
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
————
Årets resultat
Mkr
————
Skatt
Mkr
————
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
————
Eget kapital
Mkr
————
Fritt eget kapital
Mkr
————
Aktiekapital
Mkr
————
Kassa & bank
Mkr
————
Kortfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202531 aug. 202520 okt. 2025 · 50 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202431 aug. 202415 dec. 2024 · 106 dagar · Ej reviderad
31 aug. 201931 aug. 201912 jan. 2020 · 134 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
20 okt. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
15 dec. 2024
1 sep. 2018 → 31 aug. 2019
K2
12 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall tillverka, sköta service och marknadsföring av högtemperaturugnar samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Flädervägen 9 61833 Kolmården
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Norrköping · 0581
Län
Östergötland
Registrerat
2 sep. 2015
Verksamhet startad
1 okt. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod28210

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Kassalikviditet————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2025

Omsättningstillväxt−15,8 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal1,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet84,9 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,4 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 28.210 · Östergötland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,2 %
Soliditet84,9 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

— företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 56268741

Huvudarbetsställe

FLÄDERVÄGEN 9, 61833 KOLMÅRDEN

Norrköping · Östergötlands län

1-4 anställda

28210 · Tillverkning av ugnar och monterad värmeutrustning för bostadsuppvärmning

CFAR 56268741Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av ugnar och monterad värmeutrustning för bostadsuppvärmningÖstergötlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen62Riket · SNI 28.210 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
30
1–4 anställda
14
5–9 anställda
6
10–19 anställda
5
20–49 anställda
4
50–99 anställda
1
100–199 anställda
2
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Östergötlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
25,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Uterm Ugnar AB?

Nettoomsättningen var 1,40 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.