Normal registerstatusSNI 95320SNI 33150SNI 38211SNI 95311Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
V Man Performance AB har organisationsnummer 556738-6247. Nettoomsättningen var 0,65 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var −0,07 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kalmar län
Registrerat
21 sep. 2007
Status
Normal registerstatus
Bransch
Reparation och underhåll av motorcyklar
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2020 → 31 aug. 2021 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
31 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2021
31 aug. 2021
26 dec. 2021 · 117 dagar · Reviderad
31 aug. 2020
31 aug. 2020
21 feb. 2021 · 174 dagar · Reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
26 dec. 2021
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
21 feb. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva ny- och tillbyggnationer av hus, reparation och underhåll av fastigheter, MC-stall för tävlingsverksamhet, bedriva grossistverksamhet inom MC, köpa och sälja MC, MC-delar och MC-utrustning, mopeder, minimotorer, bedriva service och verkstad inom ovanstående områden, bil- och MC-skadereglerare, utföra gräv och schaktarbeten, och bedriva handel med biobränslen och petroleum, samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Tingby 224
39590 Kalmar
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Kalmar · 0880
Län
Kalmar
Registrerat
21 sep. 2007
Verksamhet startad
1 nov. 2007
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
31 aug. 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2021
Omsättningstillväxt24,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−10,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet51,4 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,7 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 95 · Kalmar · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−10,9 %
−10,9 %Bolaget
0,8 %Median (P50)
−1,3 % – 5,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet51,4 %
51,4 %Bolaget
61,0 %Median (P50)
45,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
2,9 %Median (P50)
−1,0 % – 16,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
1,3 %Median (P50)
−1,3 % – 5,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
18 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 46085676
Huvudarbetsställe
TINGBY 224, 39591 KALMAR
Kalmar · Kalmar län
0 anställda
95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar · 33150 · Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar · 38211 · Demontering av uttjänta fordon · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
CFAR 46085676
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Reparation och underhåll av motorcyklarKalmar län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kalmar län · branschgrupp 85-99
142025
20182025
Visa värden per period
2018
12
2019
10
2020
10
2021
11
2022
10
2023
19
2024
9
2025
14
Nystartade företag
Kalmar län · branschgrupp 94-99
232026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
24
2024Q4
22
2025Q1
19
2025Q2
25
2025Q3
31
2025Q4
21
2026Q1
25
2026Q2
23
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kalmar län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
28,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
13,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter V Man Performance AB?
Nettoomsättningen var 0,65 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.