Normal registerstatusSNI 71129SNI 32130SNI 58290SNI 74200SNI 90390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Valerion AB har organisationsnummer 556786-3179. Nettoomsättningen var 0,43 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,35 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
22 juli 2009
Status
Normal registerstatus
Bransch
Övrig teknisk konsultverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
6 feb. 2022 · 37 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
31 jan. 2021 · 31 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 feb. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
31 jan. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling av programvara. Utföra medicinska konsultuppdrag, bedömningar, utredningar och behandlingar, inklusive hyperbar oxygenbehandling. Fotografering samt makeup och styling i samband med fotografering. Arrangering och tillhandahållande av utrustning för musikarrangegemang. Import och grossistförsäljning av kläder och skor. Tillverkning och försäljning av smycke och andra konstföremål och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Dalgången 3
24760 Veberöd
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lund · 1281
Län
Skåne
Registrerat
22 juli 2009
Verksamhet startad
27 aug. 2009
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt184,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal82,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet71,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.129 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal82,7 %
82,7 %Bolaget
16,4 %Median (P50)
0,7 % – 45,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet71,0 %
71,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
45,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
17,1 %Median (P50)
3,0 % – 32,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
18,4 %Median (P50)
1,8 % – 54,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
176 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 47857446
Huvudarbetsställe
DALGÅNGEN 3, 24760 VEBERÖD
Lund · Skåne län
1-4 anställda
71129 · Övrig teknisk konsultverksamhet · 32130 · Tillverkning av bijouterier o.d. · 58290 · Utgivning av annan programvara · 74200 · Fotoverksamhet · 90390 · Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
CFAR 47857446
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Övrig teknisk konsultverksamhetSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen2 955Riket · SNI 71.129 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 64-82
2712025
20182025
Visa värden per period
2018
179
2019
186
2020
253
2021
198
2022
194
2023
228
2024
287
2025
271
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 71-72
1092026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
104
2024Q4
115
2025Q1
112
2025Q2
96
2025Q3
108
2025Q4
100
2026Q1
121
2026Q2
109
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
2 109
1–4 anställda
697
5–9 anställda
49
10–19 anställda
44
20–49 anställda
32
50–99 anställda
14
100–199 anställda
2
200–499 anställda
6
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Valerion AB?
Nettoomsättningen var 0,43 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.