Normal registerstatusSNI 01620SNI 43120SNI 33120SNI 43320SNI 68209Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Vallbacksgården AB har organisationsnummer 559290-2091. Nettoomsättningen var 1,30 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023. Rörelseresultatet var 0,15 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
14 dec. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
28 juli 2024 · 210 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
31 juli 2022 · 212 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
28 juli 2024
14 dec. 2020 → 31 dec. 2021
K213 månader
31 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mark och grundarbeten samt hovslageriverksamhet. Uthyrning av stallplatser och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Vallbacksvägen 2
81494 Älvkarleby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Älvkarleby · 0319
Län
Uppsala
Registrerat
14 dec. 2020
Verksamhet startad
8 apr. 2021
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Skuldsättningsgrad
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2023
Omsättningstillväxt99,6 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal11,2 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet85,5 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 01.620 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,2 %
11,2 %Bolaget
5,0 %Median (P50)
−2,5 % – 14,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet85,5 %
85,5 %Bolaget
59,0 %Median (P50)
31,0 % – 72,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,4 %Median (P50)
−2,8 % – 23,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,3 %Median (P50)
−2,5 % – 15,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
45 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66924176
Huvudarbetsställe
VALLBACKSVÄGEN 2, 81494 ÄLVKARLEBY
Älvkarleby · Uppsala län
1-4 anställda
01620 · Stödverksamhet avseende husdjursskötsel · 43120 · Mark- och grundarbeten · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 68209 · Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
CFAR 66924176
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 116Riket · SNI 01.620 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 01-03
32025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
—
2020
—
2021
—
2022
—
2023
—
2024
3
2025
3
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 01-03
302026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
21
2024Q4
21
2025Q1
23
2025Q2
17
2025Q3
30
2025Q4
24
2026Q1
25
2026Q2
30
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
4 563
1–4 anställda
516
5–9 anställda
21
10–19 anställda
9
20–49 anställda
5
50–99 anställda
1
100–199 anställda
0
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Vallbacksgården AB?
Nettoomsättningen var 1,30 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.