Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Vapenation AB

5591122204 · Enköping

Normal registerstatusSNI 47260Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Vapenation AB har organisationsnummer 559112-2204. Nettoomsättningen var 1,63 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022. Rörelseresultatet var −0,15 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2022).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
15 maj 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med tobaksvaror

Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2020 → 30 juni 2022 · Jämförelsen innehåller 3 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+90 %Soliditet 8,00 % → 16,00 %
−28 %Nettoomsättning 2,27 Mkr → 1,63 Mkr
−27 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2,25 Mkr → 1,65 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-062,6
2019-063,6
2020-062,3
2021-061,3
2022-061,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202230 juni 202225 dec. 2022 · 178 dagar · Ej reviderad
30 juni 202130 juni 20212 jan. 2022 · 186 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 202024 jan. 2021 · 208 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 201919 jan. 2020 · 203 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
25 dec. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
2 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
24 jan. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
19 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Annelundsgatan 17C 74940 Enköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Enköping · 0381
Län
Uppsala
Registrerat
15 maj 2017
Verksamhet startad
12 okt. 2017
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2022.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod47260

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2022

Omsättningstillväxt23,0 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−9,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet15,5 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 47.260 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−9,2 %
Soliditet15,5 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

6 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58835265

Huvudarbetsställe

ANNELUNDSGATAN 17 C, 74940 ENKÖPING

Enköping · Uppsala län

1-4 anställda

47260 · Detaljhandel med tobaksvaror

CFAR 58835265
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Detaljhandel med tobaksvarorUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen810Riket · SNI 47.260 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
370
1–4 anställda
338
5–9 anställda
71
10–19 anställda
22
20–49 anställda
9
50–99 anställda
0
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Vapenation AB?

Nettoomsättningen var 1,63 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2022.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.