Vaso AB har organisationsnummer 559339-2508. Nettoomsättningen var 0,78 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 3 (30 sep. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
7 okt. 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Lokalvård
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
30 sep. 2023
30 sep. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 sep. 2025
30 sep. 2025
7 okt. 2025 · 7 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2024
30 sep. 2024
3 nov. 2024 · 34 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2023
30 sep. 2023
29 okt. 2023 · 29 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 okt. 2024 → 30 sep. 2025
K2
7 okt. 2025
1 okt. 2023 → 30 sep. 2024
K2
3 nov. 2024
1 okt. 2022 → 30 sep. 2023
K2
29 okt. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska bestå av städning, fönsterputs, måleri, golvläggning, transport samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Rönngården 27 LGH 1202
43531 Mölnlycke
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
7 okt. 2021
Verksamhet startad
14 okt. 2021
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
30 sep. 2023
30 sep. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 sep. 2025
Omsättningstillväxt−22,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal5,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet73,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 81.210 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal5,0 %
5,0 %Bolaget
5,1 %Median (P50)
0,2 % – 14,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet73,0 %
73,0 %Bolaget
45,0 %Median (P50)
22,0 % – 65,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
12,9 %Median (P50)
0,9 % – 28,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,5 %Median (P50)
0,4 % – 15,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
517 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68109479
Huvudarbetsställe
RÖNNGÅRDEN 27 LGH 1202, 43531 MÖLNLYCKE
Härryda · Västra Götalands län
1-4 anställda
81210 · Lokalvård · 47123 · Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment · 46440 · Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
CFAR 68109479
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
LokalvårdVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen10 660Riket · SNI 81.210 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 64-82
3042025
20182025
Visa värden per period
2018
190
2019
177
2020
207
2021
177
2022
196
2023
241
2024
323
2025
304
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 77-82
2422026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
161
2024Q4
171
2025Q1
154
2025Q2
145
2025Q3
210
2025Q4
166
2026Q1
260
2026Q2
242
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
6 411
1–4 anställda
2 476
5–9 anställda
834
10–19 anställda
499
20–49 anställda
265
50–99 anställda
96
100–199 anställda
45
200–499 anställda
17
500+ anställda
17
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Vaso AB?
Nettoomsättningen var 0,78 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.