Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Västerås Ventilation AB

5593870727 · Västerås

Normal registerstatusSNI 43222Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Västerås Ventilation AB har organisationsnummer 559387-0727. Nettoomsättningen var 6,38 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 0,66 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 4 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
30 juni 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Ventilationsarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2024 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+140 %Personalkostnader 0,88 Mkr → 2,10 Mkr
+51 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4,34 Mkr → 6,54 Mkr
+48 %Nettoomsättning 4,33 Mkr → 6,38 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2023-040,7
2024-044,3
2025-045,9
2026-046,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202329 juni 2022
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 20264 sep. 2026 · 127 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 20259 okt. 2025 · 162 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202430 apr. 20241 dec. 2024 · 215 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202330 apr. 202326 nov. 2023 · 210 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
4 sep. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
9 okt. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
1 dec. 2024
30 juni 2022 → 30 apr. 2023
K210 månader
26 nov. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget är verksamma inom ventilationsbranschen. Montage, rengöring, besiktning, service, brandtätning

Postadress

Stansargränd 6 72130 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
30 juni 2022
Verksamhet startad
22 sep. 2022
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43222

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Styrelseordförande

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 2023
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt8,7 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal10,3 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet48,2 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd1,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.222 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10,3 %
Soliditet48,2 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

36 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 69179992

Huvudarbetsställe

STANSARGRÄND 6, 72130 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

5-9 anställda

43222 · Ventilationsarbeten

CFAR 69179992
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

VentilationsarbetenVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 957Riket · SNI 43.222 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
844
1–4 anställda
670
5–9 anställda
192
10–19 anställda
148
20–49 anställda
78
50–99 anställda
18
100–199 anställda
4
200–499 anställda
1
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Västerås Ventilation AB?

Nettoomsättningen var 6,38 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.