Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Vatio Engineering AB

5590366620 · Nacka

Normal registerstatusSNI 46141SNI 71122Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Vatio Engineering AB har organisationsnummer 559036-6620. Nettoomsättningen var 1,12 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 mars 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
24 nov. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 mars 2022 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 7 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+900 %Föreslagen utdelning 0,10 Mkr → 1,00 Mkr
+314 %Fritt eget kapital 0,24 Mkr → 1,00 Mkr
+260 %Eget kapital 0,29 Mkr → 1,05 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-031,2
2020-031,2
2021-031,3
2022-031,0
2023-031,7
2024-031,4
2025-031,6
2026-031,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——————
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202631 mars 202613 aug. 2026 · 135 dagar · Ej reviderad
31 mars 202431 mars 202414 juli 2024 · 105 dagar · Ej reviderad
31 mars 202331 mars 20232 juli 2023 · 93 dagar · Ej reviderad
31 mars 202231 mars 202228 aug. 2022 · 150 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
13 aug. 2026
1 apr. 2023 → 31 mars 2024
K2
14 juli 2024
1 apr. 2022 → 31 mars 2023
K2
2 juli 2023
1 apr. 2021 → 31 mars 2022
K2
28 aug. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva handel och agenturverksamhet med industriförnödenheter, företrädesvis inom mekanisk transmissionsteknik, samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Ljuskärrsvägen 16 13331 Saltsjöbaden
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Nacka · 0182
Län
Stockholm
Registrerat
24 nov. 2015
Verksamhet startad
29 dec. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46141, 71122

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad——————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2026

Omsättningstillväxt−28,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal4,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet86,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,1 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.141 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,8 %
Soliditet86,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

135 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 56541386

Huvudarbetsställe

LJUSKÄRRSVÄGEN 16, 13331 SALTSJÖBADEN

Nacka · Stockholms län

1-4 anställda

46141 · Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

CFAR 56541386
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorerStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen708Riket · SNI 46.141 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
442
1–4 anställda
183
5–9 anställda
36
10–19 anställda
31
20–49 anställda
14
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Vatio Engineering AB?

Nettoomsättningen var 1,12 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.