Normal registerstatusSNI 95311SNI 47811SNI 77110SNI 77210SNI 47820SNI 95320SNI 93199Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
VCLS AB har organisationsnummer 559192-4971. Nettoomsättningen var 6,15 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rörelseresultatet var 0,19 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1,50 (31 okt. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
25 jan. 2019
Status
Normal registerstatus
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
31 okt. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 okt. 2021
31 okt. 2021
27 mars 2022 · 147 dagar · Ej reviderad
31 okt. 2020
31 okt. 2020
28 feb. 2021 · 120 dagar · Ej reviderad
31 okt. 2019
31 okt. 2019
29 mars 2020 · 150 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
27 mars 2022
1 nov. 2019 → 31 okt. 2020
K2
28 feb. 2021
25 jan. 2019 → 31 okt. 2019
K29 månader
29 mars 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
SERVICE OCH UNDERHÅLL AV FORDON. HANDEL MED PERSONBILAR OCH LÄTTA MOTORFORDON. TILLVERKNING AV MEKANISKA DELAR, PÅBYGGNATION AV FORDON, UTHYRNING AV MOTORFORDON OCH REDSKAP, EVENTUPPDRAG, OCH DÄRMED FÖRENLIG VERKSAMHET.
Postadress
Grindvägen 1
83177 Östersund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Åre · 2321
Län
Jämtland
Registrerat
25 jan. 2019
Verksamhet startad
14 mars 2019
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
31 okt. 2019
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 okt. 2021
Omsättningstillväxt91,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal3,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet15,2 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd4,1 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 95 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal3,0 %
3,0 %Bolaget
1,1 %Median (P50)
−1,1 % – 7,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet15,2 %
15,2 %Bolaget
56,0 %Median (P50)
44,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
3,1 %Median (P50)
−4,6 % – 31,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
1,1 %Median (P50)
−0,9 % – 7,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
14 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 60562212
Huvudarbetsställe
GRINDVÄGEN 1, 83177 ÖSTERSUND
Östersund · Jämtlands län
1-4 anställda
95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon · 77210 · Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning · 47820 · Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon · 95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar · 93199 · Annan sportverksamhet
CFAR 60562212
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 85-99
122025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
5
2020
5
2021
10
2022
—
2023
—
2024
8
2025
12
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 94-99
102026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
10
2024Q4
14
2025Q1
20
2025Q2
14
2025Q3
14
2025Q4
10
2026Q1
16
2026Q2
10
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter VCLS AB?
Nettoomsättningen var 6,15 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.