Vega3Hus AB har organisationsnummer 559191-7199. Nettoomsättningen var 0,47 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
18 jan. 2019
Status
Konkurs
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
30 apr. 2021
30 apr. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
30 juli 2025 · 211 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
14 juli 2024 · 196 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
8 maj 2022 · 128 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
30 juli 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
14 juli 2024
1 maj 2021 → 31 dec. 2021
K28 månader
8 maj 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra entreprenadbesiktningar, byggbesiktningar, statusbesiktningar, skadebesiktningar och projektleda byggentreprenader som konsult samt driva och bygga diverse byggprojekt och där med förenlig verksamhet.
Postadress
Vardövägen 49
13657 Vega
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Haninge · 0136
Län
Stockholm
Registrerat
18 jan. 2019
Verksamhet startad
7 mars 2019
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
30 apr. 2021
30 apr. 2020
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt−42,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal10,5 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet20,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 41 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10,5 %
10,5 %Bolaget
3,8 %Median (P50)
−3,1 % – 13,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet20,0 %
20,0 %Bolaget
47,0 %Median (P50)
21,0 % – 70,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,5 %Median (P50)
−2,9 % – 27,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,3 %Median (P50)
−2,2 % – 14,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
4 211 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
0 driftställen enligt SCB
1Driftställe 60534096
Huvudarbetsställe
VARDÖVÄGEN 49, 13658 VEGA
Haninge · Stockholms län
0 anställda
41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 71200 · Teknisk provning och analys
CFAR 60534096Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Byggande av bostadshus och andra byggnaderStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen27 989Riket · SNI 41 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
17 199
1–4 anställda
7 709
5–9 anställda
1 618
10–19 anställda
814
20–49 anställda
476
50–99 anställda
117
100–199 anställda
32
200–499 anställda
18
500+ anställda
6
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Vega3Hus AB?
Nettoomsättningen var 0,47 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.