Normal registerstatusSNI 46730SNI 70200SNI 79120SNI 77110SNI 46871SNI 82300SNI 95320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Veloce AB har organisationsnummer 559129-6537. Nettoomsättningen var 0,53 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var −0,06 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
18 okt. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med motorcyklar, reservdelar och tillbehör till motorcyklar
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2025 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2026
30 juni 2026
28 sep. 2026 · 90 dagar · Ej reviderad
30 juni 2025
30 juni 2025
17 dec. 2025 · 170 dagar · Ej reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
22 dec. 2024 · 175 dagar · Ej reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
29 okt. 2023 · 121 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
4 dec. 2022 · 157 dagar · Ej reviderad
30 juni 2021
30 juni 2021
2 jan. 2022 · 186 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
28 sep. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
17 dec. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
22 dec. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
29 okt. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
4 dec. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
2 jan. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta andelar i andra företag samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom resor, arrangemang och detaljhandel. Bolaget skall bedriva handel med och service av motorcyklar inklusive reservdelar och tillbehör. Bolaget skall bedriva partihandel med uttjänta motorcyklar, diverse andra maskiner och diverse annan utrustning som är förenliga i en verksamhet med inriktning på handel och service av motorcyklar. Bolaget skall bedriva uthyrning och leasing av övrig utrustning och övriga maskiner och materiella tillgångar som är förenliga med en verksamhet med inriktning på handel och service av motorcyklar.
Postadress
Södra Hötoftavägen 212
23599 Vellinge
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Vellinge · 1233
Län
Skåne
Registrerat
18 okt. 2017
Verksamhet startad
1 dec. 2022
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2026
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
Kassalikviditet
—
—
—
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt105,7 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−10,9 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet1,5 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 46 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−10,9 %
−10,9 %Bolaget
3,3 %Median (P50)
−2,3 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet1,5 %
1,5 %Bolaget
50,0 %Median (P50)
24,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−1,6 % – 20,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
−1,2 % – 13,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
3 526 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 61992970
Huvudarbetsställe
SÖDRA HÖTOFTAVÄGEN 212, 23599 VELLINGE
Vellinge · Skåne län
0 anställda
46730 · Partihandel med motorcyklar, reservdelar och tillbehör till motorcyklar · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 79120 · Researrangemang · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon · 46871 · Partihandel med uttjänta fordon · 82300 · Arrangemang av kongresser och mässor · 95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar
CFAR 61992970
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med motorcyklar, reservdelar och tillbehör till motorcyklarSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 46
932025
20182025
Visa värden per period
2018
97
2019
103
2020
110
2021
58
2022
66
2023
80
2024
93
2025
93
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 46
812026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
102
2024Q4
92
2025Q1
95
2025Q2
90
2025Q3
103
2025Q4
82
2026Q1
90
2026Q2
81
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Veloce AB?
Nettoomsättningen var 0,53 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.