Normal registerstatusSNI 71121SNI 71110SNI 71200SNI 71123SNI 43210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Vendcon AB har organisationsnummer 559279-1619. Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,11 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
28 okt. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
28 okt. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
28 okt. 2020 → 31 dec. 2021
K214 månader
23 jan. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elarbeten, konsultation inom bygg-, el- och fastigheter. Äga och förvalta värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Nordmossavägen 65
43295 Varberg
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Varberg · 1383
Län
Halland
Registrerat
28 okt. 2020
Verksamhet startad
19 nov. 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal33,3 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet69,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.121 · Halland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal33,3 %
33,3 %Bolaget
19,8 %Median (P50)
0,0 % – 41,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet69,0 %
69,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
45,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
17,5 %Median (P50)
1,6 % – 36,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
22,2 %Median (P50)
2,3 % – 44,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
288 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66686601
Huvudarbetsställe
NORDMOSSAVÄGEN 65, 43295 VARBERG
Varberg · Hallands län
0 anställda
71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 71110 · Arkitektverksamhet · 71200 · Teknisk provning och analys · 71123 · Teknisk konsultverksamhet inom elteknik · 43210 · Elinstallationer
CFAR 66686601
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikHallands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen14 864Riket · SNI 71.121 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Hallands län · branschgrupp 64-82
512025
20182025
Visa värden per period
2018
33
2019
33
2020
32
2021
32
2022
31
2023
44
2024
45
2025
51
Nystartade företag
Hallands län · branschgrupp 71-72
252026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
17
2024Q4
30
2025Q1
23
2025Q2
22
2025Q3
31
2025Q4
24
2026Q1
25
2026Q2
25
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
8 966
1–4 anställda
5 013
5–9 anställda
406
10–19 anställda
279
20–49 anställda
142
50–99 anställda
30
100–199 anställda
15
200–499 anställda
6
500+ anställda
7
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Vendcon AB?
Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.