Normal registerstatusSNI 47811SNI 95311SNI 31009SNI 77110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Verdandi AB har organisationsnummer 559331-2241. Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Gävleborgs län
Registrerat
20 aug. 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2022 → 30 juni 2024 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2024
30 juni 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2024
30 juni 2024
4 aug. 2024 · 35 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
18 dec. 2022 · 171 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
4 aug. 2024
20 aug. 2021 → 30 juni 2022
K210 månader
18 dec. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva detaljhandel på internet med fokus på inredningdetaljer av olika sortiment, till främst konsumenter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Bagerigränd 1
82478 Bjuråker
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Hudiksvall · 2184
Län
Gävleborg
Registrerat
20 aug. 2021
Verksamhet startad
21 nov. 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
30 juni 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2024
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet—
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Gävleborg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal849 300,0 %
849 300,0 %Bolaget
1,8 %Median (P50)
−2,6 % – 6,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet—
—Bolaget
42,0 %Median (P50)
20,0 % – 66,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,7 %Median (P50)
−5,6 % – 15,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,0 %Median (P50)
−2,4 % – 7,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
652 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67908566
Huvudarbetsställe
BAGERIGRÄND 1, 82478 BJURÅKER
Hudiksvall · Gävleborgs län
0 anställda
47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 31009 · Tillverkning av andra möbler och madrasser · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
CFAR 67908566
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonGävleborgs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Gävleborgs län · branschgrupp 47
222025
20182025
Visa värden per period
2018
24
2019
16
2020
17
2021
10
2022
20
2023
27
2024
20
2025
22
Nystartade företag
Gävleborgs län · branschgrupp 47
352026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
43
2024Q4
46
2025Q1
41
2025Q2
39
2025Q3
42
2025Q4
38
2026Q1
36
2026Q2
35
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Gävleborgs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
28,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Verdandi AB?
Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.