Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Verdi Engine AB

5566879697 · Gagnef

Normal registerstatusSNI 74200SNI 68202Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Verdi Engine AB har organisationsnummer 556687-9697. Nettoomsättningen var 0,72 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,74 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
17 okt. 2005
Status
Normal registerstatus
Bransch
Fotoverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 11 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+208 %Föreslagen utdelning 0,13 Mkr → 0,40 Mkr
+47 %Fritt eget kapital 5,42 Mkr → 7,95 Mkr
+46 %Summa tillgångar 5,60 Mkr → 8,20 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-120,7
2019-120,5
2020-120,6
2021-120,5
2022-120,6
2023-120,6
2024-120,6
2025-120,7

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——————
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 20251 juli 2026 · 182 dagar · Reviderad
31 dec. 202331 dec. 20237 juli 2024 · 189 dagar · Reviderad
31 dec. 202231 dec. 20229 juli 2023 · 190 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202129 maj 2022 · 149 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
1 juli 2026
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
7 juli 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
29 maj 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva maskinbearbetning, motor- och fordonsutveckling för tävlingsbilar, båtar och mc, förvaltning av värdepapper, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Näsåkersvägen 1 77760 Söderbärke
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Gagnef · 2026
Län
Dalarna
Registrerat
17 okt. 2005
Verksamhet startad
18 jan. 2007
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod74200, 68202

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd———————
Personalkostnader per anställd———————
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt12,6 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−102,9 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet98,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 74 · Dalarna · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−102,9 %
Soliditet98,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

164 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 45288685

Huvudarbetsställe

NÄSÅKERSVÄGEN 1, 77760 SÖDERBÄRKE

Smedjebacken · Dalarnas län

0 anställda

74200 · Fotoverksamhet · 68202 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

CFAR 45288685
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

FotoverksamhetDalarnas län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Verdi Engine AB?

Nettoomsättningen var 0,72 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.