Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Vinpröjsarn AB

5568169709 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 52100Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Vinpröjsarn AB har organisationsnummer 556816-9709. Nettoomsättningen var 0,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,63 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
27 aug. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Magasinering och varulagring

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2022 → 30 juni 2026 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+40 %Summa tillgångar 1,35 Mkr → 1,88 Mkr
NyckeltalSoliditet 52,00 % → — %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-060,5
2020-060,8
2021-060,8
2022-060,4
2023-060,8
2024-060,8
2025-061,0
2026-060,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—————
Koncernbidrag
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202630 juni 20265 okt. 2026 · 97 dagar · Ej reviderad
30 juni 202530 juni 20256 okt. 2025 · 98 dagar · Ej reviderad
30 juni 202430 juni 202429 sep. 2024 · 91 dagar · Ej reviderad
30 juni 202330 juni 202317 sep. 2023 · 79 dagar · Ej reviderad
30 juni 202230 juni 202225 sep. 2022 · 87 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2025 → 30 juni 2026
K2
5 okt. 2026
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
6 okt. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
29 sep. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
17 sep. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
25 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet är uthyrning av lagringsutrymmen för vin och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Tegnérlunden 4, 7tr. 11359 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
27 aug. 2010
Verksamhet startad
4 nov. 2010
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Inte registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod52100

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202630 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd—————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2026

Omsättningstillväxt−14,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal72,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet—

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Omsättning per anställd0,9 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 52.100 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal72,4 %
Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

54 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 49917917

Huvudarbetsställe

TJÄRHOVSPLAN 39, 11628 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

52100 · Magasinering och varulagring

CFAR 49917917Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Magasinering och varulagringStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen353Riket · SNI 52.100 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
200
1–4 anställda
59
5–9 anställda
23
10–19 anställda
31
20–49 anställda
15
50–99 anställda
10
100–199 anställda
5
200–499 anställda
4
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Vinpröjsarn AB?

Nettoomsättningen var 0,88 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.