Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

VipAuto LS AB

5592360852 · Haninge

KonkursSNI 47811SNI 46491SNI 77110SNI 95320Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

VipAuto LS AB har organisationsnummer 559236-0852. Nettoomsättningen var 36,22 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var 0,65 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
10 jan. 2020
Status
Konkurs
Bransch
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2020 → 31 aug. 2021 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,18 Mkr → — Mkr
+269 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9,83 Mkr → 36,22 Mkr
+268 %Nettoomsättning 9,83 Mkr → 36,22 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-089,8
2021-0836,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202131 aug. 202123 jan. 2022 · 145 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202031 aug. 20207 feb. 2021 · 160 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
23 jan. 2022
10 jan. 2020 → 31 aug. 2020
K28 månader
7 feb. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bil försäljning +Bil uthyrning

Postadress

Sveavägen 33 11134 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Haninge · 0136
Län
Stockholm
Registrerat
10 jan. 2020
Verksamhet startad
13 feb. 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod47811, 46491, 77110, 95320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 2020
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2021

Omsättningstillväxt268,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal1,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet17,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd36,2 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 47 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,8 %
Soliditet17,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

6 620 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 65461931

Huvudarbetsställe

SVEAVÄGEN 33, 11134 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 46491 · Partihandel med sport- och fritidsartiklar · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon · 95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar

CFAR 65461931Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter VipAuto LS AB?

Nettoomsättningen var 36,22 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.