Normal registerstatusSNI 96210SNI 56110SNI 78201SNI 95290Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
VIR Construction AB har organisationsnummer 559385-1677. Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var −0,06 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
15 juni 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Frisörer och barberare
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 mars 2023 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 mars 2026
31 mars 2025
31 mars 2024
31 mars 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 mars 2026
31 mars 2026
21 sep. 2026 · 174 dagar · Ej reviderad
31 mars 2025
31 mars 2025
15 sep. 2025 · 168 dagar · Ej reviderad
31 mars 2024
31 mars 2024
15 sep. 2024 · 168 dagar · Ej reviderad
31 mars 2023
31 mars 2023
27 aug. 2023 · 149 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
21 sep. 2026
1 apr. 2024 → 31 mars 2025
K2
15 sep. 2025
1 apr. 2023 → 31 mars 2024
K2
15 sep. 2024
15 juni 2022 → 31 mars 2023
K210 månader
27 aug. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska erbjuda rakning och hårstyling samt bedriva caféverksamhet. Företaget kommer att hyra ut personal inom byggbranschen samt utföra egna projekt i samarbete med andra byggbolag och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Östergatan 11 D
21125 Malmö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Malmö · 1280
Län
Skåne
Registrerat
15 juni 2022
Verksamhet startad
22 juni 2022
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 mars 2026
31 mars 2025
31 mars 2024
31 mars 2023
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 mars 2026
Omsättningstillväxt−95,7 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−177,8 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet81,9 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 96 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−177,8 %
−177,8 %Bolaget
3,8 %Median (P50)
−2,5 % – 13,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet81,9 %
81,9 %Bolaget
52,0 %Median (P50)
28,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,7 %Median (P50)
−5,2 % – 28,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,0 %Median (P50)
−2,3 % – 14,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 273 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 69122083
Huvudarbetsställe
ÖSTERGATAN 11 D, 21125 MALMÖ
Malmö · Skåne län
1-4 anställda
96210 · Frisörer och barberare · 56110 · Restaurangverksamhet · 78201 · Personaluthyrning · 95290 · Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
CFAR 69122083
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Frisörer och barberareSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen49 168Riket · SNI 96 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 85-99
932025
20182025
Visa värden per period
2018
58
2019
87
2020
83
2021
75
2022
80
2023
91
2024
108
2025
93
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 94-99
1862026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
201
2024Q4
176
2025Q1
191
2025Q2
156
2025Q3
220
2025Q4
192
2026Q1
188
2026Q2
186
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
39 518
1–4 anställda
8 350
5–9 anställda
921
10–19 anställda
273
20–49 anställda
68
50–99 anställda
20
100–199 anställda
7
200–499 anställda
7
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter VIR Construction AB?
Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.