Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Visioneye AB

5591154751 · Göteborg

Normal registerstatusSNI 73300SNI 70200SNI 90110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Visioneye AB har organisationsnummer 559115-4751. Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
13 juni 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
PR och kommunikation

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 14 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−103 %Fritt eget kapital 0,49 Mkr → −0,01 Mkr
−100 %Personalkostnader 0,69 Mkr → 0,00 Mkr
−99 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1,20 Mkr → 0,01 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-120,9
2019-121,0
2020-121,2
2021-120,9
2022-121,0
2023-121,1
2024-120,0
2025-120,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
—————
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202531 juli 2026 · 212 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202431 dec. 202431 juli 2025 · 212 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 20234 aug. 2024 · 217 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 202223 juli 2023 · 204 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 202124 juli 2022 · 205 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
31 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
31 juli 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
4 aug. 2024
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
23 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
24 juli 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsult- och försäljningsverksamhet inom journalistik och kommunikation samt digitala medier - inklusive fotografi, film och livesändning. Bolaget ska även äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Solhöjdsvägen 18 44633 Älvängen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
13 juni 2017
Verksamhet startad
15 juni 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod73300, 70200, 90110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad—————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−65,8 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−694,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet14,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 73 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−694,2 %
Soliditet14,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

897 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58475104

Huvudarbetsställe

SOLHÖJDSVÄGEN 18, 44633 ÄLVÄNGEN

Ale · Västra Götalands län

0 anställda

73300 · PR och kommunikation · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition

CFAR 58475104
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

PR och kommunikationVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen13 881Riket · SNI 73 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
9 933
1–4 anställda
3 147
5–9 anställda
372
10–19 anställda
242
20–49 anställda
120
50–99 anställda
41
100–199 anställda
18
200–499 anställda
6
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Visioneye AB?

Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.